Rusët dënojnë me vdekje dy britanikë dhe një maroken të kapur në Ukrainë

Dy britanikë dhe një maroken të kapur nga forcat ruse në Ukrainë janë dënuar me vdekje, raporton agjencia ruse e lajmeve RIA Novosti.

Aiden Aslin, 28 vjeç, nga Nottinghamshire, Shaun Pinner, 48 vjeç, nga Bedfordshire, dhe një burrë i tretë, shtetasi maroken Saaudun Brahim, u paraqitën në një gjykatë në Republikën Popullore të Donetskut, e cila mbahet nga rebelët pro-rusë.

Dhe siç vë në pah BBC, gjykata nuk është e njohur ndërkombëtarisht, përcjell Telegrafi.

Mësohet se ata akuzohen si mercenarë. Por familjet e burrave britanikë thonë se ata ishin në ushtrinë e Ukrainës.

Të dy britanikët janë duke u shërbyer anëtarëve të forcave të armatosura të Ukrainës dhe Mbretëria e Bashkuar e ka bërë të qartë se ata janë të burgosur lufte me të drejtë imuniteti dhe nuk duhet të përballen me ndjekje penale për “pjesëmarrje në armiqësi”.

RIA News tha: “Gjykata e Lartë e DPR miratoi dënimin e parë për mercenarët – britanikët Aiden Aslin dhe Sean Pinner dhe marokenin Saadun Brahim që u dënuan me vdekje”, raporton korrespondenti i RIA Novosti nga salla e gjyqit, shkruan BBC.

Kategoritë
BotaLajme