“Rusët kanë qenë dy herë muajin e kaluar në Iran për të parë dronët e luftës”, SHBA publikon “provat” e saj

Një delegacion rus ka vizituar një aeroport në Iranin qendror të paktën dy herë në muajin e fundit për të ekzaminuar dronët e aftë për armë, sipas këshilltarit të sigurisë kombëtare Jake Sullivan dhe imazheve satelitore të marra ekskluzivisht nga CNN.

Irani filloi të shfaqte dronët Shahed-191 dhe Shahed-129, të njohur gjithashtu si UAV ose Mjete Ajrore pa pilot, në Rusi në aeroportin Kashan në jug të Teheranit në qershor, thanë zyrtarët amerikanë për CNN. Të dy llojet e dronëve janë të aftë të mbajnë raketa të drejtuara me saktësi.

“Ne kemi informacione se qeveria iraniane po përgatitet t’i sigurojë Rusisë disa qindra UAV, duke përfshirë UAV-të të aftë për armë,” tha Sullivan në një deklaratë për CNN.

“Ne vlerësojmë se një delegacion zyrtar rus mori së fundmi një ekspozitë të UAV-ve iraniane të aftë për sulm.Po publikojmë imazhet e kapura në qershor që tregojnë UAV-të iraniane që delegacioni i qeverisë ruse pa atë ditë. Kjo tregon shumë për interesin e vazhdueshëm rus për blerjen e UAV-ve iraniane të aftë për sulm,” tha ai.

Sullivan tha se në dijeninë e SHBA-së, vizita e qershorit “ishte hera e parë që një delegacion rus vizitonte këtë aeroport për një vitrinë të tillë”. Një delegacion rus vizitoi sërish aeroportin për një ekspozitë të ngjashme më 5 korrik, thanë zyrtarët.

Lajmi vjen ndërsa Biden po përfundon udhëtimin e tij në Lindjen e Mesme, ku Irani ishte një pikë kyçe e diskutimit midis SHBA-së, Izraelit, Arabisë Saudite dhe vendeve të Gjirit.

Një zyrtar amerikan i tha CNN se partneriteti në rritje midis Iranit dhe Rusisë tregon se pse SHBA duhet të ruajë praninë dhe ndikimin e saj në Lindjen e Mesme.

Kategoritë
BotaLajme