Rusia: Anija e parë e huaj e mallrave largohet nga porti i Mariupolit

Agjencia e lajmeve ‘TASS’ raportoi se anija turke ‘Azov Concord’ filloi udhëtimin e saj për në qytetin rus Novorossiysk pa ngarkesë

Anija e parë e huaj e mallrave është larguar nga porti i Mariupolit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Agjencia e lajmeve ‘TASS’ raportoi se anija turke ‘Azov Concord’ filloi udhëtimin e saj për në qytetin rus Novorossiysk pa ngarkesë.

Kapiteni i anijes, Ivan Babenkov, tha se anija u riparua nga dëmet e shkaktuara nga ushtria ukrainase dhe u rekrutua një ekuipazh i ri.

‘Azov Concord’ duhej të largohet nga porti më 18 qershor dhe ekuipazhi ishte gati, por priste lejen nga doganat dhe shërbimet kufitare.

Nga pesë anije të tjera të huaja në portin e Mariupolit, më pas anija bullgare ‘Tsarevna’ ka më shumë gjasa të lundrojë pasi përgatitjet teknike dhe dokumentet po i afrohen fundit.

Kategoritë
BotaLajme