Rusia arrestoi konsullin japonez me dyshimin për spiunazh

Shërbimi rus i sigurisë FSB tha se arrestoi konsullin japonez në qytetin port të Paqësorit të Rusisë, Vladivostok, nën dyshimin për spiunazh dhe e urdhëroi atë të largohej nga vendi. Japonia pretendon se i ishin lidhur duart dhe i kishin sytë të lidhur.

Rusët akuzuan konsullin japonez në Vladivostok, Motoki Tatsunori, se po përpiqej të merrte informacion sekret për pasojat ekonomike të sanksioneve.

Ai dyshohet se është kapur teksa merrte atë informacion, për këtë arsye është shpallur persona non grata. Ai u arrestua dhe u lirua pas disa orësh, raporton Reuters.

Informacioni i klasifikuar përfshinte atë të bashkëpunimit të Rusisë me një vend të paidentifikuar në rajonin e Azi-Paqësorit, tha shërbimi rus i sigurisë, për të cilin konsulli dyshohet se dha një “shpërblim në para”.

Tokio ka paraqitur një “protestë të fortë” për ndalimet, duke sinjalizuar se mund të hakmerret, tha zëdhënësi i qeverisë Hirokazu Matsuno para gazetarëve në një konferencë të martën.

Ai pretendon se autoritetet ruse përdorën “kanosje” gjatë arrestimit, duke i lidhur duart e konsullit dhe duke i vendosur një qorr në sy dhe tregon për një “shkelje të dukshme të Konventës së Vjenës për Marrëdhëniet Diplomatike”.

Kategoritë
BotaLajme