Rusia denoncon planin e NATO-s për dislokim permanent në Evropë

Lavrov dhe Makei ranë dakord që Perëndimi po vendos një perde të re të hekurt midis tij dhe Rusisë dhe Bjellorusisë

Vendimet e marra në samitin e NATO-s në Madrid shkelin Aktin Themelues Rusi-NATO, tha sot ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov, raporton Anadolu Agency (AA).

Një nga shkeljet më të habitshme është marrëveshja për dislokimin e përhershëm të kontingjenteve ushtarake në Evropë, tha Lavrov në një konferencë shtypi në Minsk pas një takimi me homologun e tij bjellorus Vladimir Makei.

Ai tha se akti mbetet në fuqi pasi asnjëra palë nuk është tërhequr deri më tani.

Lavrov tha se kishte “diskutime të gjata dhe të zhurmshme” në NATO në lidhje me nevojën për një akt themelues ose nëse do të ishte më mirë të braktisej.

Megjithatë, Aleanca “vendosi të mos e prekte këtë temë”, shtoi ai.

Moska po vlerëson rezultatet e samitit të NATO-s dhe së shpejti do të japë një vlerësim të detajuar, theksoi Lavrov.

Lavrov dhe Makei ranë dakord që Perëndimi po vendos një perde të re të hekurt midis tij dhe Rusisë dhe Bjellorusisë, duke përmendur mbylljen e hapësirës ajrore dhe porteve si dëshmi të qëllimit të tij.

Lidhur me sanksionet, Lavrov tha se ka një pabarazi midis masave të marra nga BE-ja dhe SHBA-ja, pasi Washington-i po mbron veten dhe nuk ka hyrë në zona që do të dëmtonin ekonominë e vet.

“SHBA-ja ndien efektet negative të sanksioneve të veta, por Evropa vuan shumë më tepër”, tha ai, duke shtuar se arsyeja që SHBA-ja po përpiqet për më shumë sanksione “është për të dobësuar jo vetëm Rusinë, por edhe Evropën si konkurrente”.

Kategoritë
BotaLajme