Rusia do të organizojë referendum në Zaporizhzhia

Zyrtarët e emëruar nga Rusia në pjesën e pushtuar të rajonit të Zaporizhzhia të Ukrainës planifikojnë të organizojnë një referendum më vonë gjatë këtij viti për bashkimin me Rusinë.

Një zyrtar i mbështetur nga Kremlini, Vladimir Rogov, u citua nga agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass të ketë thënë:

“Populli do të përcaktojë të ardhmen e rajonit të Zaporizhzhia. Referendumi është planifikuar për këtë vit.”

Ai nuk dha detaje të mëtejshme në lidhje me datën e një votimi të tillë, por tha se administrata do të hartonte plane se si të vazhdohej me një referendum edhe nëse Rusia nuk mund të fitonte kontrollin mbi të gjithë rajonin.

Qyteti Zaporizhzhia, qendra kryesore urbane, ende mbahet nga Ukraina. Rreth 60% e rajonit të Zaporizhzhia, me një popullsi prej 1.6 milion të paraluftës, është nën kontrollin rus, pjesë e një pjese të Ukrainës jugore që u kap në fillim të luftës.

Në provincën fqinje Kherson, zyrtarët e instaluar nga Rusia kanë diskutuar gjithashtu planet për një referendum.

Ukraina thotë se çdo referendum i mbajtur nën okupimin rus do të ishte i paligjshëm dhe rezultatet e tyre do të jenë mashtruese.

Rogov u citua nga agjencia shtetërore ruse e lajmeve Ria të ketë thënë:

“Një numër dërrmues i banorëve të rajonit tonë duan që shpejt të kthehen në portin e tyre të lindjes dhe të bëhen pjesë e Rusisë së madhe.”

Në vitin 2014, Moska dhe përfaqësuesit e saj kryen një referendum në Krime të Ukrainës, i cili u dënua nga vendet perëndimore si i paligjshëm.

Kategoritë
BotaLajme