Rusia e shqetësuar për një eskalim të ri në Kosovë, Zakharova: Fajtorë Kurti dhe patronët e tij, SHBA

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Maria Zakharova, ka thënë se Kosova dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë përgjegjëse për situatën e krijuar në Veri.

Ajo po ashtu ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtit, për gjendjen në pjesën veriore.

“Përgjegjësia për degradimin politik në Kosovë dhe përkeqësimin e situatës së sigurisë bie tërësisht tek liderët e Kosovës, të udhëhequr nga Albin Kurti dhe patronat e tyre perëndimorë, për të cilët Uashingtoni është qartësisht lider“, ka deklaruar ajo, ka transmetuar Tanjug.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britania e Madhe dhe Gjermania kanë kërkuar nga serbët lokalë që t’i heqin barrikadat në pjesën veriore. 

Kategoritë
BotaLajmeVendi