Rusia kërcënoi se do të djegë dronët dhe satelitët me armë lazer por këta armë nuk po funksionojnë kundër dronëve Bayraktar

Duke folur për agjencinë e lajmeve Reuters, Selçuk Bayraktar tha se TB2 tregoi se si teknologjia revolucionarizoi epokën e luftës moderne.

Selcuk Bayraktar, menaxher i Baykar Teknoloji, tha se shkatërrimi i sistemeve të artilerisë ruse dhe automjeteve të blinduara nga Ukraina duke përdorur mjete ajrore pa pilot Bayraktar (UAV) gjatë luftës i bëri të gjitha vendet në botë klientë të mundshëm. Selçuk Bayraktar deklaroi se as armët lazer të prodhuara nga Rusia kundër bajraktarëve nuk funksionuan.

Duke folur për agjencinë e lajmeve Reuters, Bayraktar deklaroi se TB2 tregoi se si teknologjia revolucionarizoi epokën e luftës moderne.

Duke folur për Reuters t së bashku me mjetin e ri Akincı TİHA (Ajror pa pilot për sulm) të ekspozuar në Baku, kryeqyteti i Azerbajxhanit, Selçuk Bayraktar tha: “Bayraktar TB2 bën atë që supozohet të bëjë, domethënë neutralizon disa nga më të avancuarit, sisteme kundërajrore dhe mjete të blinduara, e gjithë bota është klienti i këtyre ‘dronëve’”, tha ai.

Me një hapje krahësh prej 12 metrash dhe një lartësi deri në 25,000 këmbë përpara se të sulmonte për të shkatërruar tanket dhe sistemet e artilerisë me bomba të drejtuara me lazer, TB2 ndihmoi në dobësimin e epërsisë dërrmuese ushtarake të Rusisë në fazën e parë të luftës në Ukrainë.

Dronët e armatosur të Bayraktar fituan aq shumë famë gjatë luftës, saqë u bënë objekt i një kënge nacionaliste në Ukrainë, plot shprehje fyese, duke tallur ushtarët rusë me refrenin “Bayraktar Bayraktar”.

UAV-të Bayraktar tërhoqën vëmendjen e presidentit rus Vladimir Putin dhe Ministria e Mbrojtjes e kishte nxjerrë atë të paktën 45 herë në deklarata publike që nga fillimi i luftës më 24 shkurt.

Baykar Makina, e cila u themelua nga babai i Selçuk Bayraktar, Özdemir Bayraktar në vitet 1980, filloi të fokusohej në mjetet ajrore pa pilot në 2005, ndërsa Turqia u përpoq të forconte industrinë e saj të mbrojtjes.

TB2 u bë një element i rëndësishëm në konfliktet në Siri, Irak, Libi dhe Nagorno-Karabakh, si dhe në luftën në Ukrainë, dhe filloi të drejtojë nismat globale të eksportit të mbrojtjes së Turqisë.

Rusia prezantoi një gjeneratë të re të armëve lazer dy javë më parë, duke përfshirë një sistem celular që Moska thotë se mund të çaktivizojë satelitët në orbita dhe të shkatërrojë dronët.

Bayraktar, i cili ka lindur në Stamboll dhe ka studiuar në Universitetin e Pensilvanisë dhe Institutin e Teknologjisë në Masaçusets (MIT), tha se armë të tilla janë të paefektshme kundër TB2. Selçuk Bayraktar tha: “Ata kanë shtrirje të kufizuar. Prandaj, nëse sensori juaj dhe rrezet e municioneve janë më të gjata, ato nuk do të jenë efektive.”

Baykar po punon për TB3 dhe aeroplanët luftarakë pa pilot të quajtur Molla e Kuqe ose MUIS, të cilët kanë krahë të palosshëm dhe mund të ngrihen dhe ulen nga aeroplanmbajtëset me pista të shkurtra.

Duke folur për Reuters, Bayraktar tha, “Shpresojmë, Red Apple do të bëjë fluturimin e saj të parë vitin e ardhshëm. TB3 gjithashtu do të bëjë fluturimin e tij të parë deri në fund të këtij viti ose në fillim të vitit të ardhshëm.

Kategoritë
BotaLajme