Rusia paralajmëron SHBA-në për rrezikun e përplasjes së drejtpërdrejtë ushtarake

Rreziku i një përplasjeje midis Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara është i lartë . Kështu ka deklaruar ambasadori i Moskës në Uashington, Anatoly Antonov, në një intervistë për agjencinë e lajmeve Tass, sipas mediave të huaja.

“Shtetet e Bashkuara po bëjnë një “luftë me prokurë” kundër Rusisë në territorin e Ukrainës, rreziku i një konfrontimi midis dy shteteve është i lartë.

Është e vështirë, shtoi diplomati, të thuhet se kur mund të rifillonin bisedimet për dialogun strategjik mes dy palëve, por deri më tani bisedimet për shkëmbimin e të burgosurve kanë qenë efektive,” theksoi ai./abcnewsal

Kategoritë
Lajme