Rusia përsërit se është ‘e vetëdijshme’ për përfshirjen e Ukrainës në sulmin me dronë ndaj Kremlinit

– Zëdhënësi i Kremlinit tha se Ukraina po i vazhdon “veprimet armiqësore” kundër Rusisë

Moska është e vetëdijshme se Kievi qëndron pas sulmit me dronë ndaj Kremlinit në fillim të këtij muaji, tha sot zëdhënësi Dmitry Peskov, raporton Anadolu.

Duke komentuar raportimet e mediave se SHBA-ja beson që inteligjenca ushtarake e Ukrainës është përgjegjëse për sulmin e 3 majit, zëdhënësi i Kremlinit tha: “Ne thamë menjëherë se regjimi i Kievit qëndron pas kësaj”.

“Në fund, nuk ka shumë ndryshim se cila nga divizionet e regjimit të Kievit qëndron pas kësaj. Regjimi i Kievit qëndron pas, ne e dimë këtë, jemi të vetëdijshëm për këtë”, theksoi ai.

Peskov shtoi se Ukraina po i vazhdon “veprimet armiqësore” kundër Rusisë, duke përmendur si shembull përpjekjet e pretenduara për të sulmuar stacionet e energjisë bërthamore Leningrad dhe Kalinin.

Kremlini kishte thënë më herët se Ukraina u përpoq të godiste rezidencën presidenciale ruse me dy dronë, të cilët u rrëzuan.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskyy dhe zyrtarë të tjerë megjithatë mohojnë çdo përfshirje.

Kategoritë
BotaLajme