Rusia po pëson disfatë, Putin jep urdhrin: Shfaqni filma nga lufta në Ukrainë nëpër kinema

Presidenti rus Vladimir Putin ka urdhëruar qeverinë e tij të organizojë shfaqje në kinema të filmave dokumentarë për sulmin nga forcat e Moskës në Ukrainë deri në shkurt.

“Ministria e Kulturës të paraqesë propozime për të siguruar shfaqjen e filmave dokumentarë vendas në rrjetet e kinemasë me tema që lidhen me operacionin special ushtarak, luftën kundër përhapjes së ideologjisë neo-naziste dhe neofashiste”, thuhet në mesazhin e publikuar në faqen e internetit të Kremlinit.

Rusia e ka justifikuar sulmin e saj ndaj Ukrainës me pretekstin e “denazistizimit” të vendit, ndërsa Kremlini akuzon presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky dhe autoritetet në Kiev për bashkëpunim me qarqet ultra-nacionaliste.

Moska po e paraqet gjithashtu sulmin e saj si një konfrontim me Perëndimin, sepse e furnizon Kievin me armë kritike.

Ky vendim vjen pas disa pengesave që pësoi ushtria ruse në Ukrainë, e cila u detyrua të largohej nga rajoni i Kharkovit në verilindje dhe nga qyteti i Khersonit në jug muajt e fundit.

Të hënën, ushtria ruse u detyrua të pranojë se u kishte dhënë një goditje veçanërisht vdekjeprurëse trupave të saj në qytetin lindor të Ukrainës, Makiivka, duke vrarë të paktën 63 ushtarë rusë.

Rusia ka miratuar tashmë disa ligje për të kontrolluar debatin rreth “operacionit special ushtarak”, siç e quan ajo luftën.

Konkretisht, ligji ndëshkon ashpër këdo që përhap “gënjeshtra”, sipas gjykatave, për forcat e armatosura.

Kategoritë
BotaLajme