Rusia shkakton rritje të çmimit të gazit në Evropë

Çmimet e gazit janë rritur pasi Rusia ka shkurtuar furnizimet me gaz në Gjermani dhe vende të tjera të Evropës Qendrore.

BBC shkruan se çmimi i gazit u rrit pothuajse 2% mbi nivelin më të lartë të të gjitha kohërave pasi Rusia pushtoi Ukrainën.

Kritikët akuzojnë qeverinë ruse për përdorimin e gazit si një armë politike. Rusia ka reduktuar furnizimin me gaz përmes gazsjellësit Nord Stream 1 në Gjermani, me atë që tani operon me më pak se një të pestën e kapacitetit të saj normal.

Para Luftës së Ukrainës, Gjermania importonte mbi gjysmën e gazit të saj nga Rusia dhe pjesa më e madhe e tij vinte përmes Nord Stream 1, ndërsa pjesa tjetër vinte nga tubacionet me bazë tokësore. Deri në fund të qershorit, furnizimi ishte ulur në pak më shumë se një të katërtën.

Firma ruse e energjisë Gazprom ka kërkuar të justifikojë shkurtimin e fundit duke thënë se ishte e nevojshme për të lejuar punën e mirëmbajtjes në një turbinë.

Qeveria gjermane, megjithatë, tha se nuk kishte asnjë arsye teknike që ajo të kufizonte furnizimin.

Ukraina ka akuzuar Moskën për një “luftë gazi” kundër Evropës dhe për ndërprerjen e furnizimeve për të shkaktuar “terror” mbi njerëzit.

Ndërkohë, Polonia ka thënë se do të jetë plotësisht e pavarur nga gazi rus deri në fund të vitit.

Kryeministri Mateusz Moraëiecki tha: “Edhe tani, Rusia nuk është më në gjendje të na shantazhojë në mënyrën se si shantazhon Gjermaninë për shembull.”

Që nga pushtimi i Ukrainës, liderët evropianë kanë zhvilluar bisedime se si të reduktojnë varësinë e saj nga karburantet fosile ruse.

Të martën, Bashkimi Evropian ra dakord të shkurtojë përdorimin e gazit në rast se Rusia ndalon furnizimet, por disa vende do të kenë përjashtime për të shmangur racionimin.

Anëtarët e BE-së tani kanë rënë dakord të reduktojnë vullnetarisht 15% të përdorimit të gazit midis gushtit dhe marsit.

Megjithatë, marrëveshja u dobësua pasi më parë nuk kishte përjashtime.

BE-ja ka thënë se qëllimi i saj nga marrëveshja është të bëjë kursime dhe të ruajë gazin përpara dimrit, duke paralajmëruar se Rusia “po përdor vazhdimisht furnizimet me energji si armë”.

Marrëveshja vullnetare do të bëhej e detyrueshme nëse furnizimet arrijnë nivele krize.

BE-ja ra dakord në maj të ndalojë të gjitha importet e naftës ruse që vijnë nga deti deri në fund të këtij viti, por një marrëveshje për ndalimin e gazit ka zgjatur më shumë.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën në shkurt, çmimi i gazit me shumicë është rritur tashmë, me një ndikim negativ në faturat e energjisë së konsumatorit në të gjithë globin.

Kremlini fajëson sanksionet perëndimore për rritjen e çmimit, duke këmbëngulur se është një partner i besueshëm energjetik dhe jo përgjegjës për ndërprerjen e fundit të furnizimit me gaz.

Kategoritë
BotaLajme