Rusia: Ukrainasit u përpoqën të rrëmbenin avionin tonë ushtarak, u ofruan pilotëve shtetësinë në BE

Shërbimi i Sigurisë Shtetërore FSB i Rusisë ka njoftuar se agjentët e tij kanë penguar oficerët e inteligjencës ushtarake ukrainase të tentojnë të rrëmbejnë avionët e Forcave Ajrore Ruse, shkruan agjencia ruse e lajmeve pro-regjimit Tass. Ata gjithashtu pretendojnë se operacioni ishte i mbikëqyrur nga shërbimet speciale të NATO-s.

“Shërbimi Federal i Sigurisë zbuloi dhe ndaloi operacionin e Drejtorisë kryesore të Inteligjencës të Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës për rrëmbimin e avionëve luftarakë të Forcave Ajrore Ruse, nën mbikëqyrjen e shërbimeve speciale të NATO-s,” vuri në dukje OSHC.

“Ata premtuan para dhe shtetësi të një anëtari të BE-së”

FSB raportoi se “agjentët e inteligjencës ushtarake ukrainase, duke vepruar në emër të lidershipit politik të vendit të tyre, u përpoqën të rekrutojnë pilotët ushtarakë rusë për një shpërblim monetar dhe një garanci të shtetësisë së BE-së, në mënyrë që t’i bindin ata të zbarkojnë në aeroportet e kontrolluara nga Forcat e Armatosura. të Ukrainës”.

FSB pretendon se identifikimi i këtyre planeve mundësoi edhe sulmin ndaj një numri objektesh ushtarake ukrainase.

“Gjatë lojës operative, oficerët e kundërzbulimit rusë morën informacion që ndihmuan forcat tona të armatosura të dëmtonin një numër objektesh ushtarake ukrainase,” njoftoi FSB, duke shtuar se personeli i shërbimeve speciale ukrainase u identifikua si i përfshirë në operacion.

Kategoritë
BotaLajme