Sa paragjykuese ishte media amerikane në pasqyrimin e përplasjeve të Jeruzalemit?

Nuk është më një sekret, por një përmbledhje e disa pikave me ndikim amerikan tregon se Izraeli vazhdon të marrë një mbulim të favorshëm transmeton Gazeta e Re.

Bota e pa dhe e dëgjoi atë. Javën e kaluar, qindra ekstremistë hebrenj marshuan nëpër rrugët e Jeruzalemit, duke thirrur “vdekje arabëve” ndërsa sulmonin palestinezët dhe shtëpitë e tyre.

Anëtarët e Lehava, një grup hebre ekstrem i djathtë, u përleshën me palestinezët vetëm disa ditë pas fillimit të muajit të shenjtë të Ramazanit, gjatë të cilit muslimanët agjërojnë deri në perëndim të diellit.

Imazhet dhe videot e shpërndara në Twitter tregojnë atë që nuk është më secret: se Izraeli, i cili ka mbajtur një kontroll ushtarak me grusht të hekurt në Jeruzalem që nga pushtimi në vitet 1960, përdor forcë joproporcionale kundër palestinezëve.

Një fotografi e veçantë që bën xhiron në mediat sociale tregon se oficeri i policisë izraelite në rrëmujë tërheq zvarrë një palestinez, ndërsa një djalë hebre me pagesa shoqërohet me një krah rreth shpatullave.

Por kur bëhet fjalë për pasqyrimin e ngjarjeve të javës së kaluar gjatë së cilës u plagosën më shumë se 100 palestinezë, media amerikane vazhdon të heqë vijën e Tel Avivit.

Për shembull, The New York Times me ndikim raportoi ngjarjet si përplasje dhe ia hodhi fajin plotësisht palestinezëve kur shkruajti se budallenjtë e Lehava-s u hakmorën pasi u shfaqën video të TikTok-it “që tregonin sulme ndaj hebrenjve fetarë”.

Nuk arriti të përmendte që hebrenjtë ultranacionalistë për vite kanë përdorur dhunë dhe frikësim për të detyruar palestinezët të largohen nga shtëpitë e tyre.

Mbulimi i njëanshëm i mediave që përshkruan autoritetet izraelite pothuajse gjithmonë “hakmarrje” ndaj “agresionit” palestinez nuk është asgjë e re.

Një studim i vitit 2019 nga 416 laboratorë, një firmë kanadeze për analizën e të dhënave, zbuloi se media amerikane kishte dy herë e gjysmë më shumë gjasa të paraqiste pikëpamjen izraelite në titull sesa pozicioni palestinez.

Studimi shqyrtoi gati 100,000 tituj mbi 50 vjet nga pesë botime kryesore – Chicago Tribune, Los Angeles Times, New York Times, Washington Post dhe Wall Street Journal.

Ajo zbuloi se fjala “terror”, e cila pothuajse gjithmonë i atribuohet sulmeve palestiniane, u shfaq tre herë më shumë se fjala “okupim”.

 Një sulm ekstremist

Në një grup privat të WhatsApp-it, anëtarët e Lehava shkruajnë “ne duhet t’u thyejmë fytyrat, t’i varrosim të gjallë” përpara se të marshonin të enjten e kaluar pranë zonave të mbizotëruara nga palestinezët.

IfNotNow, një OJQ për të drejtat e njeriut, e quajti aksionin Lehava një “masakër”.

“Palestinezët që erdhën për të protestuar këtë marshim u takuan me gaz lotësjellës dhe granata tymi nga policia izraelite, duke u dërguar atyre një mesazh të qartë rreth asaj që ndodh kur ata kërkojnë të njihen si njerëz,” tha ajo në një deklaratë të ashpër.

IfNotNow theksoi një lojë të përsëritur narrative, atë të cilën Times e ndoqi, dhe që nënkupton që ekstremistët hebrenj thjesht u përgjigjeshin sulmeve nga arabët ndërsa injoronin pushtimin e përhershëm izraelit të territoreve palestineze.

Shtypi amerikan vështirë se përmend ndonjëherë që Bregu Perëndimor, Rripi i Gazës dhe Jeruzalemi Lindor janë nën mbikëqyrjen e ushtrisë izraelite, e cila kontrollon lëvizjen e tyre me barrikada dhe pika kontrolli rrugore.

Pjesa më e madhe e botës e shikon okupimin e Izraelit si të paligjshëm.

Tel Aviv gradualisht ka zgjeruar vendbanimet e paligjshme, të cilat janë ndërtuar në tokat bujqësore palestineze, duke shtuar ankesat e arabëve myslimanë.

Washington Post, një e përditshme tjetër me ndikim Amerikan, nuk ndryshoi në mbulimin e ngjarjeve. Palestinezët tashmë ishin përplasur me policinë, raportoi ajo. Një video “u shfaq” për të treguar Palestinezët duke sulmuar një hebre, por një i ri hebre “gjoja” sulmoi një shtëpi palestineze, tha artikulli.

Dhe kush mund ta harrojë titullin Times për një histori të botuar në kulmin e tensioneve të vitit 2014 kur ushtria izraelite luftoi me fraksione të armatosura palestineze.

Një raketë izraelite goditi një kafene dhe vrau tetë tifozë palestinezë të futbollit të cilët ishin mbledhur për të parë një ndeshje të Kupës së Botës midis Argjentinës dhe Hollandës.

“Raketa në Beach Gaza Cafe gjen klientë të gatshëm për Kupën e Botës”, ishte titulli i artikullit të Times, i cili u ndryshua në “Në rrënojat e Kafenesë Bregdetare të Gazës, gjueti për viktimat që kishin ardhur për futboll” pas një trazire në rrjetet sociale.

Për vite me radhë, qeveria izraelite ka përdorur makinerinë e saj të PR dhe komunitetin hebraik për të ushtruar ndikim mbi politikat editoriale të shtëpive mediatike amerikane.

“Në një rast, kryeministri izraelit (ish) Ehud Barak u takua me redaksinë e një gazete në Çikago dhe i çoi në detyrë për artikujt që kishin shtypur mbi konfliktin izraelito-palestinez,” i tha Edward Abington, një diplomat amerikan, një paneli të KB më 2003.

“Të pranishëm në takim ishin biznesmenë të rëndësishëm hebrenj të cilët kërcënuan se do të tërhiqnin reklamat e tyre. Ky presion mund të ketë një ndikim të fortë te redaktorët.” /Gazeta e Re.

Kategoritë
BotaLajme