Sabotimi i “Nord Stream” dhe frika se nuk do të funksionojë përsëri: Norvegjia paralajmëroi për dronët e dyshimtë

Instrumentalizimi i energjisë në mes të luftës në Ukrainë doli në pah në mënyrën më dramatike pas rrjedhjeve të zbuluara në tubacionet Nord Stream 1 dhe 2.

Tre rrjedhje në dy tubacione të ndryshme brenda pak orësh është një fenomen që askush nuk do t’ia atribuonte rastësisë, shprehen prerazi analistët ndërkombëtarë.

Mundësia e sabotimit nuk mund të përjashtohet nga askush dhe si skenar bëhet gjithnjë e më e mundshme, por nuk dihen autorët.

Prandaj, raportet për shpërthime pranë tubacioneve e përforcojnë këtë skenar, shkruan abcnews.al.

Sizmologët në Suedi raportuan shpërthime nënujore përpara se të shfaqeshin rrjedhjet gjigante në tubacione.

Nuk ka dyshim se ato ishin shpërthime, tha Bjorn Lund nga Qendra Kombëtare Sizmologjike e Suedisë.

Rusia, e cila ka ndërprerë furnizimin me gaz në Evropë pas vendosjes së sanksioneve perëndimore lidhur me pushtimin e Ukrainës nga Moska, tha gjithashtu se sabotimi ishte një mundësi dhe se rrjedhjet minuan sigurinë energjetike të kontinentit, raporton Reuters.

Cilido qoftë shkaku i rrjedhjes, megjithatë, ka më shumë se një “lojtar” që do të përpiqej të shfrytëzonte situatën. Dhe më shumë se një që është dëmtuar disa herë.

Dhe kush fiton? 

SHBA-të kishin premtuar përmes Joe Biden-it të “përfundojnë” gazsjellësin, kështu kishte thënë presidenti që në fillim të vitit.

Megjithatë, siç thekson Bloomberg, Rusia po fiton patjetër dhe e ka kthyer Nord Stream në një armë.

Është përfituesi i parë që rrit më tej presionin mbi Evropën dhe betejën e saj për të siguruar rezerva.

Të martën, çmimet e gazit natyror u rritën deri në 20% gjatë ditës, me tregjet që vlerësojnë se problemi do të zvarritet në të ardhmen.

Çmimet janë ende nën majat e këtij viti, por mbeten më shumë se 200% më të larta se fillimi i shtatorit 2021.

Mesazhi që Moska duket se po dërgon është se nuk do të ngurrojë të luajë pisët.

Kursi i ndjekur nga Nord Stream 1 (vija e zezë) dhe 2 (vija e ndërprerë) në Detin Baltik:

Autoriteti i Sigurisë së Naftës së Norvegjisë (PSA) u bëri thirrje kompanive të naftës të hënën që të jenë vigjilente për dronët e paidentifikuar që shihen duke fluturuar pranë platformave norvegjeze të naftës dhe gazit, duke paralajmëruar për sulme të mundshme,  njoftoi agjencia e lajmeve NTB.

Përpjekja e madhe e evropianëve për të gjetur burime të reja të gazit natyror jashtë Rusisë për dimrin e ardhshëm do të thotë se rrjedhja në tubacionet e çmontuara nuk do të ndikojë në disponueshmërinë e gazit natyror në Evropë në afat të shkurtër.

Në planin afatgjatë, incidenti në tubacione na kujton se lufta energjetike mes Rusisë dhe Evropës do të ketë shumë episode.

Bloomberg në analizën e tij thekson se gazi natyror ishte gjithsesi një armë në duart e presidentit rus, por tani rrjedhjet po hapin një front të ri.

Është, në një farë kuptimi, hapi tjetër në një sërë veprimesh që nisën me kufizimin e rrjedhës përmes Nord Stream 1 në verë dhe arrin në shkatërrimin e vetë infrastrukturës që dikur do të transportonte gazin natyror në Evropë, shkruan abcnews.al.

Tani kemi një lëvizje që mund të jetë e pakthyeshme duke pasur parasysh vështirësinë e riparimit të tubacionit, edhe nëse kriza në Ukrainë përfundon.

Në çdo rast, derdhja ka një ndikim në mjedis, qoftë edhe sepse do të vazhdojë për ditë apo edhe javë derisa të rregullohet.

Në të njëjtën kohë, kompania menaxhuese  “Nord Stream AG” ai nxitoi të sqarojë se nuk mund të llogarisë se kur do të rikthehet mundësia e funksionimit të sistemit, duke lënë të hapur mundësinë e sabotimit.

“Asnjë prej tubacioneve nuk do të dërgojë potencialisht gaz në BE gjatë dimrit”

Kujtojmë se  gazsjellësi “Nord Stream 1”,  i cili përbëhet nga dy linja paralele me kapacitet për të transportuar 27.5 miliardë metra kub në vit secila,  filloi të furnizohet drejtpërdrejt me gaz nga Rusia në Gjermani në 2011.

Rrjedhat përmes tubacionit, i cili funksiononte që nga korriku me vetëm 20% të kapacitetit, u ndalën në fund të gushtit dhe nuk rifilluan pas punimeve të mirëmbajtjes.

Nga ana e saj, Rusia pretendon se pajisjet e gabuara në një stacion të madh dhe sanksionet perëndimore për shkak të pushtimit rus të Ukrainës janë përgjegjëse për dështimin e tubacionit.

Gazsjellësi i ri Nord Stream 2 nuk kishte hyrë ende në funksionim komercial.

Një plan për ta përdorur atë për furnizimin me gaz natyror u anulua nga Gjermania vetëm disa ditë përpara se Rusia të dërgonte trupa në Ukrainë.

“Rrjedhjet e shumta nënujore nënkuptojnë se asnjë prej tubacioneve nuk do të dërgojë potencialisht gaz në BE dimrin e ardhshëm, pavarësisht nga zhvillimet politike në luftën në Ukrainë,” shkroi Eurasia Group në një shënim.

A ishin tubacionet Nord Stream 1 dhe 2 në shënjestër të diversantëve?

Autoriteti Detar i Suedisë lëshoi ​​një paralajmërim për dy rrjedhje në gazsjellësin Nord Stream 1, një ditë pasi u zbulua një rrjedhje në tubacionin aty pranë Nord Stream 2 që bëri që Danimarka të kufizonte transportin detar dhe të vendoste një zonë të vogël ndalim-fluturimi mbi rajon.

“Sot u përballëm me një akt sabotimi, nuk i dimë të gjitha detajet e asaj që ndodhi, por ne e shohim qartë se është një akt sabotimi, që lidhet me hapin tjetër të përshkallëzimit të situatës në Ukrainë,” tha kryeministri polak Mateusz Morawiecki tha gjatë inaugurimit të një tubacioni të ri midis Norvegjisë dhe Polonisë.

Nga ana e saj, kryeministrja e Danimarkës,  Mette Frederiksen, tha se sabotimi nuk mund të përjashtohet.

“Ne po flasim për tre rrjedhje me një distancë midis tyre, kështu që është e vështirë të imagjinohet se është një rastësi,” argumentoi ajo.

Zëdhënësi i Kremlinit  Dmitry Peskov  foli për “lajme shqetësuese” duke theksuar se rrjedhjet preknin sigurinë energjetike të të gjithë kontinentit dhe vuri në dukje se çdo skenar, përfshirë sabotimin, nuk ishte i përjashtuar.

Ukraina ka akuzuar hapur Rusinë për shkaktimin e rrjedhjeve të gazsjellësit, duke e quajtur atë një “sulm terrorist”.

Këshilltari i presidentit të Ukrainës, Mykhailo Podoliak , tha se dëmtimi i Rrjedhës Veriore 1 dhe 2 ishte një “akt agresiv” ndaj BE-së që synon të shkaktojë panik para dimrit ,pas thirrjes drejtuar BE-së për të rritur mbështetjen ushtarake për Ukrainën, shkruan abcnews.al.

Raportet e pakonfirmuara në mediat gjermane thanë se autoritetet nuk po përjashtojnë një sulm në rrjetin e gazit nënujor dhe autoritetet gjermane, daneze dhe suedeze aktualisht po hetojnë të gjitha incidentet, shkruan BBC.

Mundësia që një rrjedhje të shkaktojë dëme, për shkak të mirëmbajtjes së dobët ose mosfunksionimit, është gjithsesi e rrallë, thotë operatori i tubacionit.

Teorikisht nuk mund të përjashtohet mundësia e një aksidenti për shkak të rrëshqitjes së dheut, por nga institutet gjeologjike nuk janë evidentuar të dhëna për këtë. As nuk ka gjasa që tubacioni të dëmtohet nga aktiviteti i peshkimit apo nga goditja e nëndetëseve. Njerëzit bëjnë gabime, por është çudi që kanë ndodhur të gjithë bashkë.

Komisioni  Evropian  tha sot se është shumë herët për të spekuluar .

“Ne po i ndjekim nga afër zhvillimet”, tha përfaqësuesi i Komisionit, duke theksuar se “kjo ende nuk ka ndikuar në sigurinë e furnizimit tonë.”

Kategoritë
BotaLajme