Salah u bë rekordmeni i Liverpool-it, ai festoi emocionalisht dhe tha: Kjo më ka shkuar në mendje që në ditën e parë

Mohamed Salah u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave të Liverpool-it në Premiership pasi shënoi dy herë në shkatërrimin 7-0 të Manchester United për të arritur golin e tij të 129-të për skuadrën nga Anfield në kompeticion.

Ky 30-vjeçar nga Egjipti theu rekordin e legjendarit Robbie Fowler, i cili shënoi 128 gola në Premiership gjatë karrierës së tij, dhe më parë ka kaluar Steven Gerrard (120) dhe Michael Owen (118).

Edhe pse është në vështirësi këtë sezon dhe nuk është në të njëjtin nivel si vitet e kaluara, Salah luajti një ndeshje të shkëlqyer kundër rivalëve të hidhur Manchester United dhe me dy gola i ndihmoi shokët e skuadrës për një fitore që mund ta kthejë tërësisht sezonin e tyre, por kur ai shënoi të dytin, me të cilin theu edhe rekordin, hoqi fanellën, tregoi muskujt dhe sa shumë do të thotë ai sukses për të.

“Ky është një moment shumë i veçantë dhe i rëndësishëm për mua dhe nuk mund të gënjej, kjo më ka mbetur në mendje që kur erdha në Liverpool. Pas sezonit tim të parë gjithmonë kam menduar për të dhe kjo është arsyeja pse është e pabesueshme që e rrëzova sot. kundër Manchester United dhe atë në një ndeshje që përfundoi me këtë rezultat”, tha Salah.

Salah erdhi nga Roma në vitin 2017, dhe tashmë shënoi 32 gola në sezonin e parë në Premiership. Një vit më pas, ai shënoi 22 gola, dhe më pas në sezonin 2019/2020, ai shënoi 19 gola. Pas kësaj ai ka shënuar 22 dhe 23 gola në dy sezonet e ardhshme, ndërsa në këtë ka 11 gola në ligë.

Me fitoren e djeshme, Liverpooli iu rikthye luftës për vendet që të çojnë në Champions League sezonin e ardhshëm dhe trajneri Jurgen Klopp theksoi se kjo fitore do t’u tregojë rivalëve të Liverpool-it se nuk duhet thjesht t’i shlyejnë.

Kategoritë
Sport