‘Sallata ruse’ ngjalli reagime në samitin e NATO-s në Madrid

Teksa prisnin ardhjen e presidentit të SHBA Joe Biden dhe liderëve të tjerë botërorë në samitin të sigurisë së lartë të NATO-s në  Madridit të martën, zyrtarët ndërkombëtarë dhe gazetarët u hutuan nga zbulimi i ‘sallatës ruse’ në menunë kryesore të një restorant të brendshëm.

Një përzierje bizele, patate, karota dhe majonezë është një element kryesor në menutë e restoranteve spanjolle, por përpara një samiti pritet që Rusia të etiketohet si një kërcënim sigurie në konceptin e ri strategjik të aleancës për shkak të pushtimit të saj në Ukrainë, pranisë së kësaj delikatesë në menuja ka shkaktuar habi., raporton Reuters.

“Sallata ruse në samitin e NATO-s? Jam pak i befasuar nga kjo zgjedhje e pjatave”, tha gazetari Iñaki López për median spanjolle La Sexta.

Thuhet se delikatesa me emrin e dyshimtë u shit brenda pak orësh.

Informacioni shpejt u bë viral në mediat sociale dhe përdoruesit ndanë një foto të menusë “të diskutueshme” me komente.

Vëmendje tërhoqi gjithashtu menyja në një banket të mbajtur për nder të ministrave vizitorë të Mbrojtjes dhe të Punëve të Jashtme në Pallatin Santa Cruz në qendër të Madridit të martën mbrëma.

Domethënë, Jose Andres, një kuzhinier i famshëm spanjoll i paraqitur në serinë e Netflix-it, Chef’s Table, i cili koordinoi vaktin, shërbeu një tapa klasike spanjolle, por shtoi “dumplings domate” dhe ndryshoi emrin e pjatës në “sallatë ukrainase”, siç bëri në restorante në të gjithë Spanjën.

Kategoritë
BotaLajme