Sauditët nuk mund ta regjistrojnë Ronaldon sepse kanë shumë të huaj në ekip

Ylli portugez i futbollit, Cristiano Ronaldo, i cili në moshën 37-vjeçare do ta zgjasë karrierën në Arabinë Saudite, do të duhet të presë debutimin e tij në fanellën e klubit të ri Al Nassra sepse ende nuk është regjistruar, shkruan AFP. Duke qenë se klubi ka shumë të huaj të regjistruar, debutimi i tij mund të vonohet, raporton agjencia franceze e lajmeve.

Ronaldo, i cili sipas të dhënave jozyrtare do të fitojë më shumë se 200 milionë euro në dy vitet e gjysmë, ka marrë pjesë me bujë të martën në prezantimin e fanellës së re të klubit. Ai tha se do të dëshironte të luante sa më shpejt për klubin e tij të ri, i cili tashmë ka një ndeshje kundër Al-Ta’ee sot. Por portugezi është tashmë i huaji i nëntë i klubit dhe autoritetet saudite i lejojnë klubet maksimumi tetë të huaj.

“Nuk ka vend për të huajt”

“Al Nassr nuk e ka regjistruar ende sepse nuk ka vend të lirë për një lojtar të huaj”, tha një përfaqësues i klubit, i cili nuk donte të emërohej, për AFP. “Një nga lojtarët e huaj duhet të largohet për të regjistruar Ronaldon, qoftë me shitje ose me ndërprerje reciproke”, shtoi zyrtari i klubit.

Nuk ka ende një konfirmim zyrtar nëse Ronaldo do të duhet të vuajë një dënim me dy ndeshje nga FA nga nëntori për thyerjen e celularit të një tifozi adoleshent pasi Manchester United, klubi i tij në atë kohë, humbi nga Everton.

Kategoritë
Sport