Selçuk Bayraktar: Avionët tanë pa pilot do të marrin edhe një variant hipersonik

Prodhuesi turk i dronëve Baykar ka njoftuar planet për të ndërtuar një variant hipersonik të avionit të tij luftarak pa pilot Bayraktar Kızılelma.

Drejtori i kompanisë Selcuk Bayraktar foli për karakteristikat e avionit të parë luftarak vendas pa pilot dhe tha se ai do të ketë aftësinë për të luftuar kundër avionëve të tjerë luftarakë.

“Koha e tij e fluturimit është disa herë më e gjatë në krahasim me UAV-në e fundit të Baykar Akinci. Ne madje planifikojmë të bëjmë një variant hipersonik të avionit,” tha Bayraktar.

Përveç përmirësimit të karakteristikave të avionit luftarak, Bayraktar njoftoi se kompania do të nisë një iniciativë në lidhje me hapësirën dhe se ata kanë synime për të arritur në pesë deri në dhjetë vitet e ardhshme.

“Qëllimi ynë është të zhvillojmë një sistem komunikimi dhe pozicionimi global me konstelacione të ulëta orbitale. Një histori e re për Baykar do të dalë nga kjo nismë,” tha drejtori.

Nga rruga, avioni i parë pa pilot i prodhimit turk bëri fluturimin e tij të parë në mes të dhjetorit.

“Ëndrra jonë 20-vjeçare në aventurën tonë kombëtare me dron u bë realitet sot! Bayraktar Kizilelma, avioni i parë ushtarak pa pilot i Turqisë, bëri fluturimin e parë”, shkroi Bayraktar në profilin e tij në Twitter në atë kohë.

Kategoritë
BotaLajme