Serbët pyesin veten: Çfarë kanë kroatët që ne nuk kemi?

Fitorja e pabesueshme e Kroacisë ndaj Brazilit pas penalltive (4:2, 1:1) në çerekfinale të Kupës së Botës është tema kryesore sportive në botë dhe në rajon. Mediat në vendet fqinje e përshëndetën më së shumti me admirim vdekjen e Kroacisë, kurse gazeta serbe Kurir pak më vonë botoi një artikull me titull: “Çfarë ka Kroacia që nuk ka Serbia?”.

“Që nga pavarësia, Vatreni popullor ishte i treti në Kupën e Botës në Francë në 1998, ata ishin nënkampionët në Rusi, dhe tani ata kanë bërë një sukses dhe kanë eliminuar Brazilin nga Kupa e Botës dhe kanë hyrë në gjysmëfinale. Brazili kishte më se sa për të luajtur, por të zgjedhurit e trajnerit të jashtëzakonshëm Zlatko Dalić u ngritën në këmbë kur të gjithë i shlyen dhe i nxorën brazilianët me penallti”, shkruan Kurir dhe vijon.

“Nuk ka asgjë për t’u ankuar për suksesin e tyre të madh, sepse me një lojë të pjekur dhe vetëbesim të jashtëzakonshëm, por edhe me taktikat e shkëlqyera të Dalić, ata nënshtruan në masë të madhe brazilianët, të cilët ishin pothuajse të panjohur në pjesën më të madhe të ndeshjes në krahasim me ndeshjet e mëparshme. duke përfshirë edhe atë me Serbinë.

Kroatët nuk shqetësohen me afera jashtë futbollit

Kroacia ka zhvilluar prej kohësh një kult të fortë ndaj ekipit kombëtar të futbollit dhe shumë kroatë identifikohen me ekipin kombëtar. Ata kanë mbështetjen e parezervë të tifozëve, gjithmonë ka një ngarkesë të madhe. Më e rëndësishmja është se ata kanë një ekip të fuqishëm, të cilin ende e udhëheq Luka Modriq. Ai mbushi 37 vjeç dhe fluturon nëpër fushë.

Modriç është ende aty, dhe në krahasim me Rusinë, në Katar ka 18 lojtarë të rinj, kështu që ata kanë gjak të freskët sa të duan. Kur veshin fanellën e kombëtares, kroatët japin gjithçka në çdo ndeshje dhe pak mund t’i shqetësojë, sidomos aferat që nuk kanë lidhje me futbollin. Fatkeqësisht, ky nuk është rasti me Serbinë.

Ndryshe nga Kroacia, ne jemi në kufijtë e futbollit

Në skuadrën e tyre Vatreni ka edhe lojtarë nga liga vendase, roli i të cilëve nuk është aspak i parëndësishëm dhe e shfrytëzuan në maksimum shansin që patën. Në Katar nuk kemi mundur të shohim asnjë lojtar nga Superliga e Serbisë, pavarësisht se kush ishte.

Thjesht, kroatët kanë një ekip serioz që mund të shkatërrojë më të mirët në botë, gjë të cilën e konfirmuan ndaj Brazilit, ndërsa Serbia duhet të presë një mundësi të re për t’u ngritur nga situata traumatike ekzistuese. Shpresojmë që mësimi i dhimbshëm nga Katari të jetë mësimdhënës edhe për Shqiponjat për kompeticionet e ardhshme të mëdha, në mënyrë që ndryshe nga Kroacia, të mos përfundojmë më në kufijtë e futbollit”./Gazetaere

Kategoritë
Sport