Serbia dërgon shefin ushtarak në kufirin me Kosovën, tensionet në rritje

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka dërguar të dielën në mbrëmje shefin e ushtrisë në kufirin me Kosovën, ka bërë të ditur vetë gjenerali Milan Mojsiloviq, pasi marrëdhëniet e acaruara mes dy vendeve janë përkeqësuar nga bllokadat e fundit.

Më 10 dhjetor, qindra serbë, të indinjuar nga arrestimi i një ish-oficeri policie, vendosën bllokada në veriun e Kosovës me shumicë serbe, duke paralizuar trafikun nëpër dy pika kufitare.

“Situata atje është e ndërlikuar dhe komplekse,” tha kreu i Ushtrisë Serbe në një intervistë për kanalin lokal të lajmeve Pink TV të dielën. Kjo kërkon praninë e ushtrisë serbe përgjatë vijës administrative në periudhën e ardhshme”, tha ai duke përdorur termin që Beogradi përdor për kufirin me Kosovën.

Tensione të reja

Gjenerali shtoi se ai ishte rrugës për në Rashka, një qytet rreth 10 kilometra (gjashtë milje) nga kufiri me Kosovën, pas takimit me Vuçiqin në Beograd.

“Detyrat e ushtrisë serbe… janë të sakta, të qarta dhe do të zbatohen plotësisht”, tha Mojsiloviq.

Shpërthimi i fundit i tensioneve erdhi pasi Kosova caktoi zgjedhjet lokale në komunat me shumicë serbe për 18 dhjetor dhe partia kryesore politike serbe tha se do të organizonte një bojkot.

Një ish-polic i dyshuar për përfshirje në sulmet ndaj policëve shqiptarë etnikë u arrestua, duke zemëruar serbët etnikë që ngritën barrikadat. Pak para se Mojsiloviq të nisej për në zonën kufitare, disa media serbe kanë publikuar në rrjetet sociale një video në të cilën dëgjohen të shtëna me armë zjarri.

Pyetje sigurie

Mediat raportojnë se “lufta” ka ndodhur herët në mbrëmjen e së dielës kur forcat e Kosovës tentuan të çmontonin barrikadën.

Ky urdhër është refuzuar nga policia e Kosovës, e cila në faqen e saj në Facebook ka thënë se pjesëtarët e tyre nuk kanë marrë pjesë në asnjë konflikt.

Mediat raportuan se kishte një patrullë paqeje të KFOR-it të udhëhequr nga NATO në zonën e të shtënave, por se nuk kishte raportime për të lënduar apo dëme. KFOR-i, i cili së fundmi ka shtuar praninë e tij në veri, nuk ka komentuar incidentin.

Kryeministrja serbe Ana Brnabiq tha javën e kaluar se situata me Kosovën është “në prag të një konflikti të armatosur”.

Kategoritë
LajmeRajoni