Serbisë në një skenar “të çmendur” mund të mos i mjaftojë edhe fitorja ndaj Zvicrës

Ka përfunduar raundi i dytë i fazës së grupeve të Botërorit dhe në xhiron e tretë do të vendoset dueli ndërmjet Serbisë dhe Zvicrës në të cilin do të vendoset pasagjeri në fazën eliminatore.

Pas ndeshjes së sotme në grupin ku ndodhet Serbia, të gjithë sytë janë te ndeshja ndërmjet Serbisë dhe Zvicrës, e cila do të na japë një vendim për udhëtarin në mesin e 16 kombëtareve më të mira në botë. Ose të paktën pritet.

Megjithatë, shumë e kanë harruar një kombëtare dhe një skenar të “çmendur” që duhet kushtuar vëmendje.

Edhe pse theksohet se fitorja e çon Serbinë zyrtarisht në fazën eliminatore, kjo nuk është e vërtetë. Ekziston mundësia që Kameruni të përfshihet në luftën për fazën e eliminimit.

Kamerunasit kanë provën më të vështirë përpara, ndeshjen kundër Brazilit në turin e fundit. Megjithatë, me një fitore të mundshme ndaj Brazilit, ata mund të prishin festën për Serbinë, veçanërisht nëse merret parasysh se ndeshja nuk luan ndonjë rol për brazilianët dhe se ata mund të performojnë në turin e fundit me një ekip të ndryshuar.

Pra, nëse Kameruni dhe Serbia fitojnë në turin e fundit, do të kenë nga katër pikë. Kjo do të thotë se diferenca e golave ​​do të vendosë dhe Kameruni aktualisht ka më të mirën (3:4 në krahasim me Serbinë 3:5). Kjo do të thotë se Serbia duhet të arrijë një fitore më bindëse ndaj Zvicrës me të paktën një gol, sesa do të ishte triumfi përfundimtar i Kamerunit ndaj Brazilit.

Natyrisht, rezultati më real është që Brazili të mos humbasë nga Kameruni dhe më pas ndeshja mes Zvicrës dhe Serbisë do të ishte vendimtare për pasagjerin e dytë nga grupi për në 1/16./Gazetaere

Kategoritë
Sport