“Shans i dytë”, hipopotami kafshon dy vjeçarin dhe e nxjerr të gjallë pas disa sekondash

Një djalë dy vjeçar u gëlltit dhe nxorr sërish jashtë nga një hipopotam teksa luante pranë shtëpisë së tij në Ugandë.

Paul Iga u shtrëngua në gojën e kafshës pranë liqenit Eduard, Uganda.

Hipopotami e kishte kapur vogëlushin nga koka dhe gëlltiti gjysmën e trupit të tij kur një vendas e vuri re dhe filloi të gjuante me gurë kafshën, sipas Daily Mail.

Hipopotami dukej i befasuar nga sulmi dhe ka nxjerrë fëmijën, përpara se të shkonte përsëri në ujë.

“U desh guximi i një banori i cili ishte aty pranë, për të shpëtuar djalin pasi qëlloi me gurë hipopotamin dhe e trembi atë, duke e bërë atë ta nxirrte sërish nga goja të gjallë”, tha policia.

Paul u plagos dhe u dërgua në një klinikë për trajtim, ai mbijetoi mrekullisht.

Është raportuar se vogëlushi u transferua në një spital në Bëera, por u dërgua në shtëpi pasi mori një vaksinë kundër tërbimit.

Në një deklaratë, Policia e Ugandës tha: “Ky është incidenti i parë i tillë ku një hipopotam u largua nga liqeni Eduard dhe sulmoi një fëmijë të vogël”.

Policia u tha banorëve të Këshillit të Qytetit Katwe Kabatoro, i cili ndodhet brenda Parkut Kombëtar të Mbretëreshës Elizabeth në kufirin midis Ugandës dhe Republikës Demokratike të Kongos, të qëndrojnë vigjilentë rreth hipopotamëve.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme