SHBA/ Autobusë të mbushur me emigrantë u lanë para shtëpisë së zv.Presidentit amerikan

Në Shtetet e Bashkuara, autobusë të mbushur me emigrantë u lanë para shtëpisë së zëvendësit të presidentit amerikan Joe Biden, Kamala Harris. Një ngjarje e ngjashme kishte ndodhur më parë në vend dhe politika e emigracionit të Bidenit u protestua.

Një incident i ngjashëm ndodhi në SHBA pasi guvernatorët republikanë dërguan autobusë me emigrantë në qytetet demokratike. Disa autobusë me emigrantë u hodhën përpara shtëpisë së nënpresidentes Kamala Harris në Uashington DC gjatë temperaturave të ftohta të vendit. Imazhet u shpërndanë në mediat sociale që tregonin se emigrantët u sollën nga Teksasi në Observatorin Detar, ku jetonte Harris. Rrjeti i Ndihmës së Ndërsjellë të Solidaritetit të Migrantëve raportoi se 3 autobusë me emigrantë u strehuan në një kishë dhe iu dhanë ushqim dhe pije të nxehtë.

Amy Fischer, një nga vullnetarët e Rrjetit të Ndihmës së Ndërsjellë të Solidaritetit të Imigrantëve, tha: “Ne e kemi bërë këtë që kur mbërriti autobusi i parë. Uashingtoni D.C. është vendosur si një qytet gjithmonë i gatshëm të hapë krahët për të mirëpritur njerëzit, pavarësisht nëse është Natën e Krishtlindjes, minus 20 gradë jashtë ose 90 gradë jashtë. vazhdon të shfaqet”, tha ai.

Kategoritë
BotaLajme