SHBA dhe Gjermania kanë një rrugë të përbashkët drejt Ukrainës, thonë Biden dhe Scholz

Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania po ecin përpara së bashku për çështjen e Ukrainës dhe forcimin e aleancës ushtarake të NATO-s, tha të premten presidenti amerikan Joe Biden, duke mirëpritur kancelarin gjerman Olaf Scholz në Shtëpinë e Bardhë .

Kancelarja gjermane tha nga ana e tij se është shumë e rëndësishme që të dy vendet të dërgojnë një mesazh se aleatët do të vazhdojnë të mbështesin Ukrainën .

Këto deklarata janë bërë në Zyrën Ovale, para kamerave, para fillimit të takimit kokë më kokë mes dy liderëve, i cili pritet të ketë në fokus çështjen e Ukrainës.

Asnjë konferencë për shtyp nuk është caktuar pas takimit. Olaf Solz, i cili nuk shoqërohet as nga gazetarë dhe as biznesmenë, do të japë vetëm një intervistë për CNN.

Kategoritë
BotaLajme