ShBA-ja kanë dhuruar më shumë se 110 milionë doza të vaksinave kundër COVID-19

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë dhuruar mbi 110 milionë doza vaksinash kundër COVID-19 në më shumë se 60 vende deri më tani, tha Shtëpia e Bardhë të martën, ndërsa bota po përballet me variantin  më ngjitës Delta.

Presidenti Joe Biden do të njoftojë numrin e dhurimeve më vonë të martën, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë, duke i quajtur donacionet “një arritje e madhe” në luftën kundër pandemisë.

“Njoftimi i sotëm është një përmbushje e premtimit të tij dhe një pagesë e konsiderueshme për qindra miliona doza të tjera që SHBA-të do të japë në javët e ardhshme,” tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë, duke shtuar se shumica e dozave u ndanë përmes COVAX, një program ndërkombëtar që synon të ndihmojë vendet në zhvillim të kenë akses ndaj vaksinave anti-COVID-19.

Në fund të gushtit, Shtetet e Bashkuara gjithashtu do të fillojnë të dërgojnë 500 milionë doza të vaksinës Pfizer Inc në 100 vende me të ardhura më të ulëta, thuhet në deklaratë.

Avokatët besojnë se Shtetet e Bashkuara mund të ndajnë edhe më shumë, raporton Reuters.

“Ne mund të japim shumë nga ajo që kemi dhe ende të jemi mirë,” tha Gregg Gonsalves, asistent profesor i epidemiologjisë së sëmundjeve mikrobike në Shkollën e Shëndetit Publik Yale.

Ndihma për pjesën tjetër të botës do të përfitonte edhe nga Shtetet e Bashkuara në luftën e tyre të brendshme, shtoi ai

“Nëse ne nuk e kontrollojmë atë kudo, ne nuk jemi të aftë ta kontrollojmë atë askund,” tha Gonsalves.

Drejtoresha e Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve Dr. Rochelle Ëalensky u tha gazetarëve të hënën se, që nga e shtuna, kishte rreth 72 mijë raste të reja në ditë me COVID-19 në Shtetet e Bashkuara, një rritje prej 44 përqind gjatë javës së mëparshme dhe më e lartë se kulmin në verën e vitit 2020.

Gara për të vaksinuar popullsinë globale ka marrë një urgjencë të re pasi varianti Delta që transmetohet më lehtë forcon kontrollin e tij në Shtetet e Bashkuara dhe jashtë saj, duke çuar në shtimin e shtrimeve në spital dhe vdekje, shumica dërrmuese në mesin e të pavaksinuarve.

COVAX, i mbështetur nga Organizata Botërore e Shëndetit (OBSH) dhe Aleanca Globale për Vaksinat dhe Imunizimin, kërkon të sigurojë 2 miliardë doza vaksinave anti-COVID-19 për vendet në nevojë deri në fund të vitit.

Në qershor, një zyrtar i OBSH -së tha se shumë vende nuk kishin doza të mjaftueshme për të vazhduar përpjekjet e vaksinimit ose thjesht kishin mbaruar.

Shtëpia e Bardhë të martën tha se do të punonte me COVAX dhe partnerë të tjerë rajonalë për të siguruar që vaksinat e dhuruara të dorëzoheshin në mënyrë të barabartë.

Kategoritë
BotaLajme