SHBA në pritje të stuhisë shkatërruese Ida që mund të shndërrohet në uragan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë në gatishmëri këtë fundjavë për shkak të stuhisë tropikale Ida, e cila do t’i afrohet Bregut të Gjirit të SHBA si një uragan i madh këtë fundjavë pasi godet Kubën të premten, thonë parashikuesit.

Shtetet nga Luiziana në Florida janë në gatishmëri për shkatërrim të ashpër nga uragani Ida, që nëse godet Luizianën me atë forcë, do të ishte uragani i tretë i madh që të zbriste atje në afërsisht një vit.

Ida u formuatë enjten në Karaibe dhe pritet të kalojë Kubën perëndimore të premten si një stuhi tropikale që mund të shkaktojë përmbytje të rrezikshme për jetën atje dhe Ishujt Kajman.

Pas kësaj, intensifikimi i shpejtë i stuhisë është i mundur në Gjirin e Meksikës, ku Ida mund të ketë fuqinë e madhe të uraganit, e përcaktuar si Kategoria 3 ose më e madhe, deri në kohën kur i afrohet bregut të Gjirit të SHBA-së të dielën.

Një uragan i Kategorisë 3 do të sillte erëra të forta që do të shkaktonin dëmtime të mëdha edhe në shtëpitë e ndërtuara mirë.

Ndërkohë guvernatori i Luizianës, John Bel Edwards shpalli gjendjen emergjente të enjten në pritje të stuhisë.

Kategoritë
BotaLajme