SHBA njofton testimin e një arme hipersonike

Arma është projektuar për të goditur objektivat me precizitet me shpejtësi të lartë.

Komanda e Forcave Ajrore të SHBA-së njoftoi se ka testuar një armë hipersonike që arrin pesë herë shpejtësinë e zërit.

“Një avion Stratofortress i tipit B-52H i Forcave Ajrore të SHBA-së lëshoi ​​me sukses një armë të reagimit të shpejtë të lëshuar nga ajri, AGM-183A (ARRW), në brigjet e Kalifornisë Jugore më 14 maj”, thuhet në një deklaratë me shkrim nga Forcat Ajrore.

Në deklaratë theksohet se përshpejtuesi është shkrepur menjëherë pasi arma ka dalë nga avioni dhe se ka shfaqur veçori hipersonike duke arritur pesë herë mbi shpejtësinë e zërit. Komanda amerikane tha se testi ka pasur sukses të madh.

Arma në fjalë është zhvilluar nga Lockheed Martin dhe është projektuar për të goditur objektivat me precizitet me shpejtësi të lartë.

Kategoritë
BotaLajme