SHBA reagon për sulmin kibernetik: Mbështesim Shqipërinë, Irani të mbajë përgjegjësi

SHBA ka mbështetur vendimin e qeverisë shqiptare për të ndërprerë marrëdhëniet diplomatike me Iranin, pasi u konfirmua se sulmet kibernetike kishin ardhur nga ky shtet.

Në deklaratën e zëdhënëses së NSC (Këshilli i Sigurisë Kombëtare), Adrienne Watson thuhet se SHBA-të do të ndërmarrë veprime të mëtejshme në lidhje me këtë sulm ndaj një vendi anëtar të NATO-s. “Është cenuar siguria e një aleati të SHBA-së dhe ka krijuar një precedent shqetësues për hapësirën kibernetike”.

Kategoritë
LajmeRajoni