SHBA u tërhoq nga Afganistani për të përgatitur Ukrainën për luftë

Nikola Patrushev, sekretari i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, tha se trupat amerikane i kishin tërhequr trupat e tyre nga Afganistani për t’u fokusuar në përgatitjen e Kievit për ofensivën.

“Largimi i papritur i amerikanëve nga ky vend, siç doli, është kryesisht rezultat i përqendrimit në Ukrainë, ku, sipas vlerësimeve të tyre, përgatitja e regjimit marionet të Kievit për veprime sulmuese antiturke po shkonte mirë. Kështu, këtë e konfirmoi edhe sekretari amerikan i shtetit Blinken, i cili tha se nëse ushtria amerikane nuk do të ishte larguar nga Afganistani, Uashingtoni nuk do të kishte mundur të ndajë kaq shumë para për Ukrainën”, tha Patrushev për mediat ruse.

Patrushev tha se Pentagoni zhvendosi një pjesë të pajisjeve nga Afganistani, kryesisht në Poloni, dhe i mundësoi Evropës të militarizonte autoritetet ukrainase.

Sipas Patrushev, prania amerikane në Afganistan nuk u shndërrua në luftë kundër terrorizmit, por në krijimin e skemave shumëmilionëshe të korrupsionit dhe një rritje të shumëfishtë të prodhimit të drogës.

Pretendimet se Ukraina po përgatitej për një ofensivë tingëllon veçanërisht të çuditshëm kur mendon se ishte Rusia ajo që nisi një pushtim të plotë më 24 shkurt 2022 dhe u përpoq të përmbyste qeverinë legjitime të Ukrainës.

Shtetet e Bashkuara të Amerikës përfunduan tërheqjen e trupave të tyre nga Afganistani në gusht 2021.

Kategoritë
BotaLajme