SHBA vendos sanksione ndaj njerëzve të afërt të Putinit

Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur se ka vendosur një raund të ri sanksionesh ndaj Rusisë, pas pushtimit të Ukrainës , që synim ka zyrtarët e qeverisë ruse dhe elitat të Vladimir Putinit, si dhe disa jahte të lidhur me presidentin.

Një nga personat e sanksionuar është Sergei Roldugin, një bashkëpunëtor i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin, i cili tashmë është nën sanksionet e BE-së.

Departamenti i Thesarit synoi gjithashtu 16 subjekte, shtatë anije dhe tre avionë. Midis tyre ishin dy jahte, “Graceful me flamurin e Rusisë dhe Olympia me flamurin e Ishujve Kajman”, të cilat thesari i identifikoi si “pronë e bllokuar në të cilën presidenti Vladimir Putin ka interes”.

Në fjalimin e tij për gjendjen e bashkimit në mars, Joe Biden tha se SHBA do të punonte për të kapur jahtet, apartamentet luksoze dhe avionët privatë të rusëve të pasur me lidhje me Putinin.

Shtëpia e Bardhë tha në një deklaratë se sanksionet e fundit janë të dizajnuara “për të goditur evazionin dhe për të shtrënguar sanksionet tona për të rritur zbatimin dhe për të rritur presionin ndaj Putinit dhe mundësive të tij”.

Kategoritë
BotaLajme