Shcolz: Anëtarësimi i Ballkanit në BE është në interes të Gjermanisë

“Është në interesin tonë gjerman dhe Europian që pjesa tjetër e Ballkanit të bëhet pjesë e Bashkimit Europian”.

Kjo ka qenë deklarata e kancelarit gjerman Olaf Shcolz para samitit njëditor të BE në Bruksel.

Edhe gjatë samitit të BE-Ballkani Perëndimor në Tiranë Shcolz është shprehur se anëtarësimi i Ballkanin Perëndimor në Bashkimin Europian është në interes të Gjermanisë.

Kategoritë
BotaLajme