Shefat e mbrojtjes turke dhe amerikane diskutojnë marrëveshjen e eksportit të grurit në Ukrainë

Thirrja vjen pasi Türkiye, OKB, Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje të premten për të rihapur tre portet ukrainase për eksportet e grurit të bllokuar prej muajsh për shkak të luftës Rusi-Ukrainë

Ministri turk i Mbrojtjes, Hulusi Akar, në një bisedë telefonike me sekretarin amerikan të Mbrojtjes, Lloyd Austin, kanë diskutuar marrëveshjen e javës së kaluar për rihapjen e porteve të Ukrainës për eksportet e grurit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Thirrja vjen pasi Türkiye, Kombeve e Bashkuara (OKB), Rusia dhe Ukraina nënshkruan një marrëveshje të premten për të rihapur tre portet ukrainase, Odesa,Chernomorsk dhe Yuzhny, për eksportet e grurit të bllokuar prej muajsh për shkak të luftës Rusi-Ukrainë.

Ministria turke e Mbrojtjes njoftoi se Akar dhe Austin gjithashtu shkëmbyen pikëpamje mbi marrëdhëniet turko-greke, luftën kundër terrorizmit, çështje të tjera rajonale të mbrojtjes dhe sigurisë, si dhe propozuan shitjen e avionit amerika F-16 në Türkiye.

Kategoritë
BotaLajme