Shefi i NATO-s paralajmëron “pasoja të rënda” nëse Rusia përdor armë bërthamore në Ukrainë

Putin e di se do të duhej të përballej me pasoja serioze nga NATO pasi Rusia do të kalonte një “vijë shumë të rëndësishme” edhe nëse do të përdorte madje “armë më të vogël bërthamore”, tha Stoltenberg

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, premtoi “pasoja të rënda” nëse Rusia përdor armë bërthamore në luftën në Ukrainë, raporton Anadolu Agency (AA).

“Çdo përdorim i armëve bërthamore do të ndryshonte rrënjësisht natyrën e konfliktit dhe do të kishte pasoja të rënda”, tha Stoltenberg në një konferencë shtypi pas takimit dyditor të ministrave të mbrojtjes të NATO-s në Bruksel.

Ai gjithashtu theksoi se pavarësisht retorikës së tij “të rrezikshme dhe të papërgjegjshme” për armët bërthamore, presidenti rus Vladimir Putin e di se do të duhej të përballej me pasoja serioze nga NATO pasi Rusia do të kalonte një “vijë shumë të rëndësishme” edhe nëse do të përdorte madje “armë më të vogël bërthamore”.

Stoltenberg nuk pranoi të ndajë detaje të sakta të përgjigjes së NATO-s ndaj një incidenti të tillë, por pohoi se “rrethanat në të cilat NATO mund të duhet të përdorë armë bërthamore janë jashtëzakonisht të largëta”.

Komentet e tij erdhën pas pyetjeve mbi një intervistë të fundit me presidentin francez Emmanuel Macron, në të cilën ai përjashtoi përgjigjen ndaj sulmeve bërthamore në rast të një sulmi të tillë të Rusisë ndaj Ukrainës për të shmangur një “luftë globale”.

Stoltenberg shpjegoi gjithashtu se NATO do të zhvillojë stërvitjen e saj vjetore të parandalimit bërthamor “Steadfast Noon” javën e ardhshme.

Stërvitja rutinë e planifikuar prej kohësh siguron që “aftësitë bërthamore të NATO-s të mbeten të sigurta, të ruajtura dhe efektive”, shtoi Stoltenberg.

“Parandalimi është mënyra për të ndaluar çdo sulm ndaj një aleati të NATO-s dhe për të ruajtur paqen” tha ai, duke shtuar se NATO ka demonstruar për dekada se strategjia e saj e parandalimit bërthamor funksionon

Kategoritë
BotaLajme