Shërbimi sekret gjerman: Lufta e Putinit ndaj Ukrainës është “shpallje lufte” kundër Perëndimit

Kërcënime të tjera, theksoi Kahl, përfshijnë edhe “një Kinë autokratike që po zhvillohet për t’u bërë një fuqi globale”

Kreu i agjencisë së jashtme të inteligjencës gjermane (BND), Bruno Kahl, ka deklaruar se lufta e Rusisë ndaj Ukrainës nuk është asgjë më pak se një “shpallje lufte” kundër botës demokratike perëndimore, transmeton Anadolu Agency (AA).

Siç raporton agjencia e lajmeve gjermane ‘dpa’, shefi i BND-së para një grupi parlamentar që mbikëqyr aktivitetet e shërbimeve sekrete gjermane theksoi se lufta nuk ka të bëjë kryesisht me territorin e Ukrainës.

Kahl tha se BND-ja gjithmonë ka argumentuar se presidenti rus, Vladimir Putin, do të vazhdojë të përdorë dhunën për të arritur qëllimet e tij politike, si dhe shtoi se lufta ruse kundër Ukrainës nuk ishte befasi për BND-në.

Si Rusia, ashtu edhe Ukraina vazhdojnë të synojnë një vendim ushtarak në fushën e betejës, prandaj për këtë arsye Kahl pret që luftimet të vazhdojnë edhe vitin e ardhshëm.

Kërcënime të tjera, theksoi Kahl, përfshijnë edhe “një Kinë autokratike që po zhvillohet për t’u bërë një fuqi globale”.

Lufta e Rusisë kundër Ukrainës ka tronditur edhe vendosjen politike të Gjermanisë. Media gjermane po ashtu e ka cilësuar atë si “momenti 9/11” me sondazhe që tregojnë një ndryshim të madh në qëndrimet e publikut.

Duke reaguar ndaj sulmit ushtarak rus, kancelari gjerman, Olaf Scholz, njoftoi planet për të rindërtuar menjëherë ushtrinë e saj, duke dërguar armë në Ukrainë dhe duke i dhënë fund varësisë së saj energjetike nga Rusia.

Scholz përmbysi jo vetëm dekadat e politikës ruse, por edhe përmbajtjen dhe pacifizmin gjerman kur bëhet fjalë për sigurinë dhe mbrojtjen.

Kategoritë
BotaLajme