Shërbimi turk i inteligjencës në Stamboll arrestoi 11 persona të dyshuar si spiunë të Mossad-it

Organizata Kombëtare e Inteligjencës së Turqisë (MIT) tha të martën se kishte kapur 11 persona, duke përfshirë dy shtetas turq, të cilët po spiunonin për agjencinë e inteligjencës izraelite Mossad.

Grupi prej 15 vetash drejtonte një rrjet mbarëkombëtar të udhëhequr nga Selçuk Küçükkaya, një burrë i trajnuar në Evropë, tha agjencia në një deklaratë.

Oficerët e MIT kryen një hetim në koordinim me Zyrën e Kryeprokurorit Publik të Stambollit për Küçükkaya, me të cilin Mossad u kontaktua përmes Serkan Özdemir, një ish-pjesëtar i Forcave të Armatosura Turke (TSK) i cili u largua nga Turqia për të shmangur ndjekjen penale pasi ishte anëtar i grupi FETO.

Kucukkaya u takua personalisht me drejtuesit e Mossad-it, të cilët u identifikuan si Jose-Jorhe Satia, Thomas Alfonso dhe Raul në disa vende evropiane, ku ai iu nënshtrua disa gjyqeve dhe trajnimeve për spiunazh. Ai gjithashtu mësoi sistemin sekret të komunikimit të agjencisë dhe ishte në gjendje të kontaktonte operativë të tjerë nëpërmjet tij.

Sipas MIT, Kucukkaya kishte për detyrë të mblidhte informacione mbi kompaninë dhe 23 individë me lidhje biznesi me Iranin, duke synuar Izraelin. Ai vëzhgoi shtëpitë dhe vendet e punës të familjeve të individëve të përmendur dhe i dha Mossad-it informacione për fluturimet e tyre për në dhe nga jashtë, bisedat telefonike dhe sinjalet, llogaritë bankare dhe pasuritë.

Küçükkaya dhe bashkëpunëtorët e tij u kapën kur ai i dërgoi një pako kërcënuese një prej objektivave të tij, i cili bëri denoncim.

Ndërsa 11 prej tyre u arrestuan në operacionin në Stamboll, dy operativë që u arratisën janë ende në kërkim, tha MIT.

Herën e fundit që agjencia turke shkatërroi një qelizë të Mossad-it në Turqi ishte në dhjetor, kur u arrestuan shtatë persona të cilët u zbulua se po spiunonin palestinezët në vend. Agjencia raportoi se të dyshuarit po ndihmonin Mossad-in të niste fushata shpifëse në internet dhe kërcënime kundër palestinezëve.

MIT, në bashkëpunim me policinë turke, ka zbuluar një sërë rrjetesh spiunazhi në vitet e fundit, duke përfshirë një që funksiononte për Rusinë, dhe prishi një komplot iranian për të vrarë qytetarët izraelitë në Turqi. Operacionet çuan gjithashtu në zbulimin e një historie nga operativët e inteligjencës iraniane për rrëmbimin e disidentëve iranianë që ishin strehuar në Turqi./Gazeta e Re

Kategoritë
BotaLajme