Shifrat flasin vetë: Kupa e Botës në Katar ishte unike dhe më e organizuara deri tani

Kampionati Botëror në Katar ka përfunduar dje në mënyrë spektakolare, i cili do të mbahet mend për shumë detaje interesante.

Gjatë 29 ditëve janë luajtur 64 ndeshje në tetë stadiume të bukura dhe mund të thuhet me siguri se katarianët e kanë kaluar provën kur bëhet fjalë për organizimin e kompeticionit më të rëndësishëm të futbollit në botë.

Ky ishte kampionati i parë botëror që u mbajt në botën arabe, prandaj i pari që u mbajt në fund të vitit, duke pasur parasysh nxehtësinë që mbizotëron në atë klimë gjatë muajve qershor dhe korrik.

Megjithatë, pavarësisht se temperatura në Katar gjatë muajve nëntor dhe dhjetor ishte në intervalin 25 deri në 30 gradë Celsius, çdo stadium ishte me ajër të kondicionuar për t’i bërë spektatorët të ndiheshin sa më rehat.

Mundial në Katar ishte veçanërisht i përshtatshëm për tifozët që dëshironin të shikonin më shumë ndeshje në ditë, duke pasur parasysh se të tetë stadiumet ndodheshin në Doha dhe rrethinat e saj të afërta, dhe mund të arrihej me metro, e cila u ndërtua në vetëm pak vite dhe qëllimisht për shkak të Kupës së Botës, dhe me tramvaj. Janë blerë gjithsej 16,687,498 bileta metroje dhe tramvaji.

Për herë të parë në histori, ndeshjet u zhvilluan në një stadium tërësisht të parafabrikuar dhe së shpejti do të çmontohet dhe dhurohet. Është Stadiumi 974, i cili është ndërtuar nga i njëjti numër kontejnerësh transporti dhe çeliku modular.

Gjithashtu, sipas të dhënave zyrtare, frekuentimi i ndeshjeve të fazës së grupeve ishte 96 për qind e kapacitetit, pra në stadiumet e fazës së parë të garës ishin gjithsej 2.450.000 tifozë.

Ndeshja finale mes Argjentinës dhe Francës u ndoq nga 88.966 tifozë në stadiumin Lusail, që është më së shumti që nga viti 1994 dhe finalja midis Brazilit dhe Italisë në SHBA.

Dhe sa të zhurmshëm ishin tifozët, tregon edhe fakti se në ndeshjen ndërmjet Uruguait dhe Koresë së Jugut, volumi i zërit i matur në tribuna ishte deri në 131 decibel, që është e barabartë me tingullin e prodhuar nga një aeroplan gjatë ngritjes.

Gjithashtu për herë të parë në një ndeshje femrat ishin në rolin e të gjithë gjyqtareve në fushë. Ishte një ndeshje mes Kosta Rikës dhe Gjermanisë ku gjyqtarja kryesore ishte 38-vjeçarja Stephanie Frappart, e ndihmuar nga Neuza Back dhe Karen Diaz.

Sipas presidentit të FIFA-s, Gianni Infantino, Kupa e Botës në Katar ishte më e organizuara deri më tani dhe Kanadaja, SHBA-ja dhe Meksika në vitin 2026 do të kenë një detyrë vërtet të vështirë për ta tejkaluar atë.

Kategoritë
Sport