Shikoni reagimin e Collinës gjatë ndeshjes mes Belgjikës dhe Kanadasë

Reagimi i gjyqtarit legjendar Pierluigi Collina ndaj vendimeve të gjyqtarëve afrikanë në ndeshjen e fazës së grupeve të Kupës së Botës në Katar, mes Belgjikës dhe Kanadasë, është bërë hit në rrjetet sociale.

Presidenti i komisionit të arbitrave të FIFA-s e ka gjetur veten në një xhirim nga afër në fund të pjesës së parë të ndeshjes së lartpërmendur dhe nga shprehja e fytyrës shihet se nuk ka qenë aspak rehat me atë që ka parë në fushë.

Domethënë, në minutën e 14-të të ndeshjes, ndihmës arbitri nga Mozambiku Arsénio Maringule luajti një pozicion të jashtëligjshëm për Kanadanë, ndonëse belgu Eden Hazard ia pasoi topin lojtarit të kësaj përzgjedhjeje.

Për më keq, pas kësaj u bë një faull i dukshëm dhe duhej të ishte luajtur një penallti e re për kanadezët, vetëm dy minuta pasi humbën të parën, por dhoma VAR nuk e njoftoi.

Gjithashtu, në fund të pjesës së parë, një tjetër situatë e diskutueshme u pa në penalltinë e Belgjikës, kanadezët kërkuan penallti, por arbitri Sikazwe nga Zambia, si dhe gjyqtarët nga dhoma VAR nuk folën. .
Media të shumta evropiane shkruajnë se kjo ndeshje mes Belgjikës dhe Kanadasë do të jetë e fundit në Botërorin e Katarit për treshen e përmendur të arbitrave.

Kujtojmë se Belgjika fitoi me rezultat 1:0, megjithëse Kanadaja ishte një kundërshtar më i mirë gjatë lojës dhe krijoi një numër dukshëm më të madh të rasteve dhe situatave të rrezikshme.

Kategoritë
Sport