Shkëmbimi i territoreve ndërmjet Kosovës e Serbisë, cili është qëndrimi i kancelarit Scholz?

Kancelari gjerman Olaf Scholz është pyetur gjatë konferencës për media me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiq rreth shkëmbimit të territoreve si një zgjidhje të mundshme ndërmjet Kosovës e Serbisë.

Scholz nuk është përgjigjur herën e parë, por kur një gazetar gjerman ia ka përsëritur pyetjen ka thënë. ” Kjo nuk është në agjendë fare. Këtë nuk jemi duke e diskutuar”.

Ndryshe, kancelari gjerman Olaf Scholz është takuar sot me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq në Berlin.

Scholz ka mbajtur konferencë të përbashkët edhe me kryeministrin Kurti, pas takimit që pati me të.

Pas takimeve të Scholzit me Kurtin e Vuçiq, po raportohet se emisari special i BE-së për dialogun, Miroslav Lajcak, është në një darkë joformale me kryeministrin kosovar dhe presidentin serb në periferi të Berlinit.

Kategoritë
LajmeVendi