Shkencëtari holandez që pretendon se ka parashikuar fatkeqësinë në Turqi, njoftoi gjithashtu një tërmet në Kroaci.

Studiuesi dhe shkencëtari holandez Frank Hoogerbeets, i cili pretendon se ka parashikuar tërmete shkatërruese në Turqi, publikoi një video në YouTube më 12 janar, në të cilën ai tha se 16 dhe 17 shkurt janë kritike për “ngjarje të mundshme sizmike në Mesdheun qendror”.

Është veçanërisht befasuese që sot rreth orës 11:00 ka ndodhur një tërmet në zonën e Kvarnerit me epiqendër në ishullin Krk. Shërbimi Sizmologjik Kroat njoftoi se magnituda ishte 4.8 ballë të shkallës Rihter.

Hoogerbeets u gjend në qendër të vëmendjes pasi njoftoi më 3 shkurt se Turqia jugore do të goditet nga një tërmet me magnitudë 7.5 ballë. Ai kujtoi postimin e tij pas një tërmeti shkatërrues me magnitudë 7.8 ballë që goditi rajonin.

Qendra Sizmologjike Mesdhetare Evropiane (EMSC) hodhi poshtë më parë mundësinë e parashikimit të një tërmeti.

“Derisa metoda të provohet shkencërisht, ne do të mbajmë politikën tonë: Ne refuzojmë që kanali ynë të lidhet me pretendime parashikuese”, shkruan ata në Twitter.

“Nëse dikush do të ishte në gjendje të parashikonte tërmetet, do të meritonte një çmim Nobel! Në vend që të bëni pretendime të paverifikuara në rrjetet sociale, është më mirë të provoni vlefshmërinë e metodës në një punim shkencor. Si gjithmonë pas tërmeteve shkatërrues, mediat sociale janë bujë me pretendimet se X ose Y është e parashikuara. Parashikimet nuk ekzistojnë në këtë moment. Mos dëgjoni njerëzit që pretendojnë se janë të suksesshëm në të!” – shtuan ata në postimin e tyre në Twitter.

Kategoritë
BotaLajme