Shokojnë shkencëtarët, zbulohet shpella nga ku mund ta ketë origjinën koronavirusi

Duke financuar Institutin e Teknologjisë Wuhan në Kinë, Dr. Peter Dazsak, në Tajlandë, ku shkoi për kërkime, bëri postime të ndryshme për shpellën e mbushur me mijëra lakuriq nate dhe e përcaktoi këtë vend si bërthamën të pandemisë.

Edhe pse koronavirusi, i cili u shfaq për herë të parë në formën e një sërë rastesh me pneumoni në Wuhan të Kinës në fund të vitit 2019 dhe u ka kushtuar jetën më shumë se 6 milionë e 600 mijë njerëzve, duket se është bërë pjesë e jetës sonë, spekulimet për të nuk mbarojnë.

Burimi i koronavirusit, i cili gjunjëzoi botën, pushtoi axhendën botërore për një kohë shumë të gjatë. Virologu, i cili financoi laboratorin e Wuhanit në qendër të pretendimeve të rrjedhjeve, për të cilat nuk mund të merreshin përgjigje përfundimtare edhe tani, është përsëri në axhendë muaj më vonë. Me sa duket, duke u përpjekur të “ngacmojë” teorinë se virusi ka rrjedhur nga laboratori, Dr. Imazhet e shpërndara nga Peter Daszak krijuan zemërim. Profesori e filmoi veten me krenari në një shpellë plot me lakuriq nate.

Dr. Peter Daszak postoi një video nga thellësitë e shpellës Ratchaburi në Tajlandë në llogarinë e tij në Twitter javën e kaluar.Dr. Peter Daszak ndau shumë foto të lakuriqëve të natës që besohet se strehojnë patogjenin që nxiti përhapjen e epidemisë në të gjithë botën, dhe madje ngarkoi një video të një prej tyre duke u ushqyer me dorë në llogarinë e tij të mediave sociale.

Kategoritë
LajmeTë ndryshme