Shpërthim i madh në qendër të Moskës, zjarri shkaktoi shembjen e një ndërtese banimi

Në Moskë, sot pasdite, ka rënë zjarr në zonën e Sheshit Komsomolsk, i cili ka shkaktuar një shembje të pjesshme të tavanit midis katit të parë dhe të dytë të një ndërtese banimi.

Siç thuhet në deklaratën zyrtare të Ministrisë së Situatave të Emergjencave të Rusisë, shtatë persona u evakuuan nga ndërtesa, 80 shpëtimtarë morën pjesë në shuarjen e zjarrit, si dhe tre helikopterë Ka-32 MAT dhe një zjarrfikës.

Sipas të dhënave të shërbimeve të emergjencës, sipërfaqja e zjarrit ka arritur në 2.5 mijë metra katrorë, çka e ka komplikuar edhe më shumë shuarjen e zjarrit.

Duke qenë se ka edhe një stacion hekurudhor pranë sheshit Komsomolska, siç sqarohet nga Hekurudhat Ruse, nuk ka asnjë rrezik për pasagjerët dhe trafikun e trenave.

Gjithashtu, Ministria e Transportit e Moskës njoftoi se gjendja e jashtëzakonshme nuk ndikon në trafik, transmeton Ria.ru.
Siç raportojnë më tej mediat ruse, nuk ka informacione për të lënduar.

Kategoritë
BotaLajme