Shqetësuese / Burrat kanë regjistruar momentet e fundit të rrëzimit të avionit ku humbën jetën

Në momentet para rrëzimit të tmerrshëm në Nepal, katër miq nga India të emocionuar filluan të filmonin zbritjen e avionit në Facebook Live.

Ata u nisën për në Pokhara për udhëtimin e jetës me qëllimin për të vizituar tempuj dhe për të shëtitur me paragliding në malin e famshëm Annapurna të Nepalit.

“Është vërtet argëtuese,” tha një nga burrat në videon duke parë qytetin më poshtë ndërsa avioni filloi të zbriste. Miqtë mund të dëgjohen duke qeshur dhe duke bërë shaka ndërsa kamera i drejtohet një Sona Jaiswal të qeshur, një burrë 29-vjeçar.

Të gjithë dukeshin të qetë në aeroplan, pa njoftime emergjente apo paralajmërime nga piloti apo ekuipazhi, por papritmas avioni devijohet dhe tingujt e rënies së tij në tokë janë kapur në një kamerë telefoni, përpara se ekrani të mbushet me flakë. Mbetjet e djegura të avionit janë të dukshme menjëherë në ekran përpara se të zbehen në të zeza. Pas kësaj nuk dëgjohet asnjë zë.
Video shokuese tregon se 68 pasagjerët dhe katër anëtarët e ekuipazhit në fluturimin e Yeti Airlines nuk e kishin idenë se avioni ishte në rrezik përpara shpërthimit pikërisht në ulje.

Vishal Koswal, një mik i ngushtë i katër burrave që mund të dëgjohet në video, konfirmoi vërtetësinë e videos.

Ai ka identifikuar të katër dhe identitetet e tyre janë konfirmuar nga policia lokale.

Koswal tha se kishte ndërmend të bashkohej me katër miq në një udhëtim në Nepal, por duhej të qëndronte në shtëpi pasi vdiq një i afërm. Gjatë udhëtimit të tyre, ai foli me ta përmes video-telefonatës, përfshirë disa orë para aksidentit.

“Sonu na tregoi malet përreth gjatë telefonatës dhe ishte padyshim i emocionuar, siç ishim ne. Në atë telefonatë, ai më tha se pasi të zbriste në Pokhara, do të vizitonte disa tempuj atje dhe më pas do të kthehej në shtëpi me tren në mbrëmje,” ai tha.

Ekipet e shpëtimit vazhduan kërkimin e tyre për të nxjerrë trupat e fundit nga rrënojat. Sipas autoriteteve, nuk kishte asnjë shpresë për të mbijetuarit. Kryeministri i Nepalit shpalli të hënën ditë zie kombëtare.

Kategoritë
BotaLajme