Shqetësuese/ Kamerat e sigurisë kanë regjistruar momentet e fundit të jetës së gruas fatkeqe në ashensor

Gruaja indoneziane Aisiah Sinta Dewi (38) vdiq në aeroportin Kualanam në Medan pasi hapi me forcë derën e ashensorit dhe u rrëzua nga boshti i ashensorit.

Pamjet e vëzhgimit tregojnë gruan duke hyrë me qetësi në një ashensor në aeroport përpara se të merrte telefonin e saj. Ajo ishte e hutuar kur ashensori ndaloi me derën përballë saj ende të mbyllur.

Duke mos ditur se një derë tjetër ishte hapur pas saj, ajo filloi të shtypte furishëm butonat e urgjencës në përpjekje për të hapur derën.

Gruaja më pas thirri mbesën e saj për t’i thënë se ishte bllokuar ndërsa ajo vazhdoi të shtynte derën e mbyllur. Shpejt ata u hapën dhe gruaja doli dhe ra nga vrima.
Familja e gruas i kërkoi stafit të aeroportit që ta kërkonin pasi ajo humbi kontaktin, por nuk mund ta gjenin në terminal.

Ajo u gjet vetëm tre ditë më vonë, kur një erë e keqe erdhi nga zona pranë ashensorit, pas së cilës stafi i aeroportit u thirr për të hetuar.

Trupi i saj u gjet i bllokuar në fund të boshtit dhe u nxorr jashtë pas një operacioni pesë orësh. Eshtrat e saj u dërguan në Spitalin Medan Bhayangkara për një autopsi.

Dedi Al Subur, kreu i komunikimeve të korporatave në aeroport, fajësoi aksidentin në një ashensor që nuk funksiononte dhe vuri në dukje se Dewi u përpoq të hapte derën vetë.

Vëllai i viktimës, Raja Hasibuan, tha se ashensori ishte i siguruar keq dhe ai nuk besonte se motra e tij ishte fajtore.

“Ky është një aeroport ndërkombëtar. Si janë standardet e sigurisë kështu? Dhe përgjigja e stafit ishte shumë, shumë fyese,” tha Hasibuan.

Kategoritë
Të ndryshme