Shqipëri, TIKA shpërndan ndihma për fëmijët jetimë

TIKA do të shpërndajë në Shqipëri 3.500 pako me produkte ushqimore si miell, sheqer, oriz, vaj, makarona, kripë dhe produkte të tjera, ndërsa në aktivitetin e sotëm janë shpërndarë rreth 1.000 pako.

Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) vazhdon të shpërndajë ndihma në Shqipëri për familjet në nevojë me rastin e muajit të Ramazanit, raporton Anadolu Agency (AA).

Në ceremoninë e shpërndarjes së ndihmave për fëmijët jetimë në mjediset e Pallatit të Sportit “Farie Hoti” në Tiranë, ishin të pranishëm ambasadori i Turqisë në Tiranë, Murat Ahmet Yörük, koordinatorja e TIKA-s në Tiranë, Emine Gizem Başkan, kryetari i Fondacionit ALSAR, Mehdi Gurra, që mbështet familjet e fëmijëve jetimë.

Ambasadori Yörük gjatë fjalës përshëndetëse, duke uruar që muaji i Ramazanit të sjellë shëndet dhe mbarësi, tha se “Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, e do shumë popullin shqiptar. Meqenëse ju mban gjithmonë në zemrën e tij dua të sjell përshëndetjet e tij. Ne çdo vit në muajin e Ramazanit falë edhe kontributit të zyrës së TIKA-s në Tiranë në bashkëpunim me fondacionin ALSAR mblidhemi këtu”.

“Ne si shteti turk përveç ndihmës së madhe që jep TIKA kemi institucione dhe organizata, si duke filluar nga Ministria e Jashtme, Gjysmëhëna e Kuqe e Turqisë, Kryesia e Turqve Jashtë Vendit dhe Komuniteteve Mike (YTB), që shpërndajnë ndihma të ndryshme në të gjithë qytetet e tjera të Shqipërisë. Për shkak të miqësive dhe vëllazërisë që shteti turk dhe shteti shqiptar kanë ndër vite së bashku ne kemi vazhduar dhe do të vazhdojmë përkrah njëri-tjetrit edhe për shumë vite të tjera”, u shpreh ambasadori turk.

Ai tha se së bashku me presidentin Recep Tayyip Erdoğan Turqia do të vazhdojë të jetë pranë në çdo moment.

Duke folur për mbështetjen e shtetit turk për Shqipërinë, ambasadori turk iu drejtua të pranishmëve se “Tërmetin e vitit 2019 ne e kemi përjetuar të gjithë së bashku. Ne nuk iu lamë vetëm përgjatë asaj periudhe. Më pas erdhi pandemia COVID-19, por edhe aty iu gjendëm pranë. Vuajtjet dhe dëshpërimi juaj ishin vuajtjet dhe dëshpërimi jonë gjithashtu”.

Kryetari i Fondacionit ALSAR, Mehdi Gurra, duke falënderuar institucionet turke, në fjalën e tij tha se të gjitha këto ndihma jepen për t’u ardhur në ndihmë vëllezërve shqiptarë.

“Ashtu si çdo vit edhe sot neve po na qëndron pranë institucioni bamirës i Turqisë në Shqipëri, TIKA, e cila do të ndihmojë të gjithë fëmijët jetimë të fondacionit tonë me pako ushqimore. Kontingjenti i sotëm starton me 1.000 pako këtu në Tiranë dhe në ditët në vazhdim do të kalojmë në të gjithë qytetet e Shqipërisë, ku në total të gjithë fëmijët e regjistruar pranë fondacionit tonë 3.500 fëmijë do të marrin të gjitha ndihma humanitare e rastin e muajit të Ramazanit”, u shpreh Gurra.

TIKA do të shpërndajë në Shqipëri 3.500 pako me produkte ushqimore si miell, sheqer, oriz, vaj, makarona, kripë dhe produkte të tjera, ndërsa në aktivitetin e sotëm janë shpërndarë rreth 1.000 pako.

Kategoritë
LajmeRajoni