Shtypi gjerman: Borrell është “dukshëm i zemëruar” me Kurtin

Negociatat e kota tetë orëshe në Bruksel janë një hap i ri në tensionet në Kosovë, raportojnë mediat gjermane. Ata posaçërisht theksojnë se këtë herë për dështimin i është vënë vetëm Albin Kurti.

“Për momentin, përpjekjet e Bashkimit Evropian për të pajtuar tensionet e rënda mes Serbisë dhe Kosovës kanë dështuar”, përmbledh agjencia kryesore gjermane dpa ngjarjet nga Brukseli që nga e hëna, siç raporton Deutsche Welle (DW).

Fjala e Përfaqësuesit të Lartë të BE-së Josep Borrell po raportohet se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti “nuk e ka pranuar” propozimin për deeskalim dhe bisedimet tetë orëshe kanë mbetur pa rezultat. “Presidenti serb Aleksandar Vuçiq, përkundrazi, ishte gati për një marrëveshje”, parafrazon dpa fjalët e Borelit.

Dpa rikujton se çështja është e tensionuar për targa dhe për këtë arsye policët serbë janë larguar nga Policia e Kosovës. Për këtë arsye policia e EULEX-it tani duhet të kujdeset për sigurinë në veri të Kosovës.

Kompromisi, raportojnë mediat, është dashur të nënkuptojë se Kosova e shtyn vendimin për riregjistrim dhe se Serbia nuk lëshon targa të reja me regjistrimet e qyteteve të Kosovës.

Kosova pa liberalizim të vizave?

Një raport i shkurtër nga Frankfurter Allgemeine Zeitung thekson faktin se Borrell fajësoi Kurtin për dështimin.

“Boreli, dukshëm i zemëruar, ka njoftuar se do të informojë krerët e diplomacisë për refuzimin e Kurtit për t’iu përmbajtur detyrimeve ndërkombëtare”, shkruan gazeta.

“Për Kosovën, kjo mund të nënkuptojë se në Samitin për Ballkanin Perëndimor pas dy javësh në Tiranë, ajo nuk mund të llogarisë në liberalizimin e vizave të dëshiruar prej kohësh për qytetarët që udhëtojnë drejt BE-së”, thuhet në gazetën e Frankfurtit.

“Për atë çështje, gjërat dukej se po lëviznin kohët e fundit, dhe Gjermania në veçanti po e avokonte për atë hap.”

Frika nga dhuna

“BE paralajmëron mundësinë e dhunës pas bisedimeve të dështuara në targa”, titullohet reportazhi në portalin e përjavshme Cajt. Bëhet fjalë për deklaratën e Borelit se në veri të Kosovës ekziston një “vakum sigurie” i rrezikshëm.

Por, të hënën vonë, Kurti njoftoi se afati për ndëshkimin e shoferëve për përdorimin e targave të Serbisë do të shtyhet për 48 orë. Gjatë asaj periudhe, siç paralajmëroi ai, shpreson në një kompromis. Paraprakisht, ambasadori amerikan në Prishtinë ka biseduar me Kurtin.

Kategoritë
BotaLajme