Shtyu gruan shtatzënë nga shkëmbi për pagesën e sigurimit, burri dënohet me burgim të përjetshëm

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Turqinë jugore ku për të përfituar sigurimin shëndetësor, një burrë ka shtyrë bashkëshorten e tij shtatëzënë nga shkëmbi.

Tashmë ai është shpallur fajtor dhe është dënuar me burgim të përjetshëm.

Hakan Aysal, 40, iu tha të martën se duhet të kalojë të paktën 30 vjet në burg.

Gjykata kishte dëgjuar më parë se Aysal e shtyu gruan Semra, 32 vjeç, nga një lartësi 1000 metra në Luginën e Butterfly, një vend rreth 10 milje në jug të Fethiye, në qershor 2018.

Aysal e kishte joshur gruan e tij, e cila kishte frikë nga lartësitë, në buzë të shkëmbit me pretendimin se do të bënte një selfie para se ta shtynte atë. Më pas ai u përpoq të merrte një pagesë sigurimi prej 40,000 pandësh.

Policia u alarmua për vdekjen e dyshimtë kur ai u përpoq të pretendonte për politikën vetëm disa ditë pasi Semra vdiq.

Aysal, i cili fillimisht e mohoi vrasjen, u përpoq të hiqej fillimisht si i çmendur pasi u shpall fajtor disa javë më parë, por mjekët që atëherë e kanë shpallur atë të njeri të aftë mendërisht.

Ai u dërgua përsëri në gjykatë më 24 tetor në mënyrë që të konfirmohej dënimi i tij.

Gjatë gjyqit, dëshmitarët treguan se si burri ishte ‘plotësisht i qetë’ pasi gruaja e tij ra për vdekje.

Sait Erturk, një shofer kalimtar i cili u ndalua nga Aysal, e përshkroi atë si ‘të shkujdesur’ dhe tha se nuk erdhi me ta për të kërkuar trupin e gruas së tij.

“Unë isha duke ecur me makinë atje dhe kur pashë se dikush po më bënte me dorë, ndalova. Hakan erdhi dhe tha se gruaja e tij kishte rënë nga shkëmbi.

Ne dolëm menjëherë dhe filluam ta kërkonim, por nuk mund ta shihnim se ku kishte rënë ajo.

Ne u përpoqëm t’i afroheshim skajit për një pamje më të mirë. Hakan nuk erdhi me ne atje poshtë. Aty qëndruam derisa erdhi xhandarmëria.

Hakan ishte shumë i qetë. Ai nuk po sillej si një burrë, gruaja e të cilit sapo kishte rënë nga një shkëmb,” tha ai.

Momenti tragjik madje është filmuar nga një vajzë me telefonine të atit.

Recep Sahin, vajza e të cilit kapi momentet e fundit të Sermës në majë të shkëmbit përpara se të vdiste, tha:

 “Vajza ime po filmonte pamjen me telefonin tim dhe çifti Aysal zbriti nga shpati në atë moment.

Ne madje po bënim shaka: “Ose ky burrë do ta hedhë gruan ose gruaja do ta hedhë burrin”.

Të dy dëshmitarët shtuan se i pandehuri është shfaqur shumë i qetë në momentet pas ngjarjes, ndërsa shërbimet e urgjencës kanë qenë në vendngjarje.

Kategoritë
BotaLajme