Si arriti Biden në Kiev në fshehtësi të plotë

Presidenti amerikan Joe Biden bëri një vizitë të papritur në Ukrainë dhe ai fshehurazi mbërriti në Kiev me tren nga kufiri me Poloninë, raportoi New York Times. U shfrytëzuan të gjitha kapacitetet për ta fshehur këtë vizitë dhe Shtëpia e Bardhë njoftoi orarin e presidentit të dielën në mbrëmje, sipas të cilit ai ishte në Uashington të hënën, edhe pse tashmë ishte gjysmë bote larg.

Vizita në Kiev u mbajt rreptësisht e fshehtë për arsye sigurie.

New York Times raporton se Biden u largua nga Uashingtoni pa paralajmërim, pasi kishte darkuar më parë në një restorant me gruan e tij, Jill, të dielën mbrëma. Një darkë publike me zonjën e parë është një gjë e rrallë në protokollin e Biden.

Zyrtarët amerikanë kanë mohuar më parë mundësinë që presidenti amerikan të vizitojë Ukrainën gjatë vizitës së tij të planifikuar në Evropën Lindore.

“Në vend të kësaj, Shtëpia e Bardhë lëshoi ​​një deklaratë të dielën mbrëma me një orar për të hënën, sipas së cilës presidenti është ende në Uashington gjatë ditës dhe udhëton për në Varshavë në mbrëmje, edhe pse ai ishte tashmë gjysmë bote larg. raportoi York Times.

CNN raportoi se avioni presidencial u ngrit nën mbulesën e natës të dielën mbrëma dhe gazetarëve në fluturimin me Biden u ndalua të mbanin pajisje elektronike.

Presidenti amerikan shkoi në udhëtim me një rrethim relativisht të vogël, i cili përfshinte këshilltarin e sigurisë kombëtare Jack Sullivan, zëvendës anëtarin e kabinetit Jane O’Malley Dillon dhe asistente personale Annie Tomasini.

Muajin e kaluar, drejtori i CIA-s Bill Burns dhe zyrtarë të lartë të Shtëpisë së Bardhë vizituan Kievin.

Më herët gjatë ditës, u spekulua se Biden mund të mbërrinte në Kiev, dhe kjo u dëshmua nga masat jashtëzakonisht të forta të sigurisë në qytet dhe “pastroi” plotësisht pjesë të kryeqytetit ukrainas me barrikada të ngritura, siç ishin vetëm kur kryeministri i atëhershëm. i Britanisë së Madhe erdhi Boris.Johnson.

Udhëtimi me tren nga Polonia është e vetmja mundësi për zyrtarët e huaj që të vijnë në Kiev, pasi mbërritja me avion është e pasigurt.

Në të njëjtën mënyrë, Zelenski shkoi për vizitë në SHBA, që ishte largimi i tij i parë nga vendi që nga fillimi i luftës një vit më parë. Zelensky mori fshehurazi një tren përmes Ukrainës për në Poloni. Në pamjet e televizionit polak, ai u pa duke ecur përgjatë platformës me një eskortë pasi zbriti nga treni i Ukrainës blu-verdhë. Më pas, i shoqëruar nga një eskortë, ai hyri në një kolonë makinash në pritje, duke përfshirë një Chevrolet Suburban – modeli i preferuar i qeverisë amerikane.

Kategoritë
BotaLajme