Si po i shkatërrojnë raketat “Javelin” tanket ruse në Ukrainë

Ky është momenti kur një tank rus hidhet në erë nga një raketë “Javelin” e drejtuar kundër tankeve në Ukrainë.

Raketa Javelin e prodhuar në SHBA mund të shihet duke fluturuar nga një lartësi përpara se të përplaset me tankun nga lart, dhe duke shkaktuar një shpërthim të madh.

Raketa, pjesë e një serie armësh të dërguara në Ukrainë nga vendet perëndimore si SHBA dhe Britania e Madhe, është shkatërruese ndaj tankeve, sepse armatura e tyre është më e hollë në majë.

Pamjet e dronit tregojnë tankun rus të ndalur në një rrugë, me një tank tjetër afër tij. Raketa Javelin më pas mund të shihet duke u harkuar në ajër dhe duke u drejtuar poshtë për të goditur tankun në anën e sipërme të blinduar hollë.

Kategoritë
BotaLajme