Sir Peach: Nuk do të lejojmë shkëputjen e Republika Srpska

Ne nuk do të lejojmë shkëputjen e Republikës Srpska nga Bosnja dhe Hercegovina, tha Sir Stuart Peach, i dërguari special i Britanisë për Ballkanin Perëndimor gjatë Samitit të Demokracisë së Evropës Juglindore në Budva sot.

Bashkëpunimi BE-NATO është thelbësor për stabilitetin dhe ka nevojë për të mbështetur praninë e misionit EUFOR Althea në Bosnje dhe Hercegovinë si dhe misionin e KFOR-it në Kosovë, shtoi Peach, i cili foli gjatë diskutimit mbi ‘Ndryshimi politik dhe dinamika e sigurisë në Ballkanin Perëndimor’.

Ai theksoi se siguria dhe demokracia nuk duhet të merren si të mirëqena dhe se korrupsioni dhe financat nuk mund të konsiderohen të veçuar nga çështjet e sigurisë.

Ndër të tjera, Kurt Volker, i cili shërbeu si ndihmës i posaçëm i të dërguarit të SH.B.A.-së në negociatat për BiH, Riçard Hollbruk, iu drejtua mbledhjes, duke paralajmëruar se mundësia e luftës në BiH ishte “reale”.

“Kam vite që nuk kam parë shumë përparim në BiH. Bh. autoritetet nuk kanë bërë shumë për të promovuar progresin dhe Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian kanë hequr dorë nga përgjegjësitë tona. Tani është mundësia për të treguar më shumë vëmendje”, shtoi Volker, i cili është edhe ish-ambasador i SHBA-së në NATO.

Gjatë panelit, disa nga folësit paralajmëruan edhe për rrezikun e ndikimit rus në rajon, duke e cilësuar atë të dëmshëm.

“Ndikimi i dëmshëm i Rusisë në Mal të Zi daton disa dekada më parë. E vetmja mënyrë për të frenuar ndikimin rus është anëtarësimi në BE dhe forcimi i institucioneve tona, me theks në sundimin e ligjit”, tha kryeministri malazez Dritan Abazovic.

Nga ana tjetër, presidentja e Kosovës Vjosa Osmani tha se anëtarësimi në NATO është garantuesi i vetëm i sigurisë në rajon për vendin e saj. Ajo theksoi gjithashtu rëndësinë e anëtarësimit në BE.

“Kosova dëshiron të bëhet anëtare e BE-së jo sepse ne e shohim si bankomat, por për t’u përkushtuar ndaj vlerave të saj. Kosova ka respektuar sanksionet kundër Rusisë në përputhje me BE-në dhe demokracitë. Koncesionet ndaj tiranëve nuk çojnë kurrë në paqe”, nënvizoi Osmani.

Kategoritë
LajmeRajoni